UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Zasadniczo pewne jest, że pandemia Covid – 19 spowoduje recesję. Zgodnie z najnowszymi prognozami Ministerstwa Rozwoju, w 2020 r. dojdzie do spadku PKB o około 4%. Z uwagi na lockdown, historyczny spadek popytu oraz aktywności gospodarczej, wielu przedsiębiorców osiągnie w 2020 r. stratę, również podatkową.
Należy mieć na uwadze, że w przypadku podmiotów powiązanych, osiągnięcie straty podatkowej, może mieć istotne znaczenie przy określaniu obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Wynika to z faktu, że zgodnie z art. 11n Ucit Obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych zawieranych wyłącznie przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia łącznie następujące warunki:
Podatnicy od początku mieli wątpliwości związane z ostatnim warunkiem, mianowicie brakiem straty podatkowej. Z czego one wynikały? Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych występują dwa źródła przychodów – z zysków kapitałowych i innych źródeł przychodów. Skutkiem rozdzielenia przychodów jest m.in. brak możliwości wspólnego rozliczenia straty z tych źródeł.
Z uwagi na to, pojawiły się wątpliwości, czy warunek braku straty podatkowej jest spełniony w przypadku, gdy spółka dokonała transakcji w ramach jednego źródła przychodu, a w roku podatkowym osiągnęła stratę w ramach drugiego źródła. Powyższa wątpliwość została rozwiana m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 23 kwietnia 2020 r., który przyjął korzystne dla podatników stanowisko. Wskazał, że “brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, o którym mowa w art. 11n pkt 1 lit. c u.p.d.o.p., należy ustalić w oparciu o stratę ze źródła przychodów, do którego zalicza się transakcję podlegającą temu obowiązkowi. Jeżeli transakcja dotyczy określonego źródła przychodów to należy zbadać, czy podatnik poniósł stratę tylko z tego źródła. Jednocześnie, wystąpienie straty z innego źródła przychodów jest w tej sytuacji bez znaczenia”.
Resumując, przez podmiot, który “nie poniósł straty podatkowej” w roku podatkowym należy rozumieć podmiot, który nie poniósł takiej straty z tego źródła przychodów, w ramach którego opodatkowane są transakcje dokonywane przez Wnioskodawcę z tym podmiotem.
Wykładnia zaproponowana powyżej prowadzi do wniosku, że w sytuacji, gdy dokumentacji podlega transakcja mieszcząca się w zakresie działalności operacyjnej podatnika, strata z tego rodzaju działalności powoduje, że powstanie obowiązek dokumentacyjny. Co istotne weryfikacji należy poddać sprawozdania finansowe obu stron transakcji – podatnika oraz kontrahenta.
Zaistniała sytuacja to jedna z wielu okoliczności, kiedy pomimo stałego modelu biznesowego, zmiana warunków rynkowych może spowodować powstanie dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych.
Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 kwietnia 2020 r., zn. 0111-KDIB1-3.4010.101.2020.1.IM