UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 8 marca 2016 r. wydał wyrok (sygn. Akt II FSK 4000/13) w sprawie obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji, podlegających zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
Komentowany wyrok zapadł w sprawie, w której spółka Skarbu Państwa działająca w ramach grupy kapitałowej wystąpiła z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji w sprawie przygotowania dokumentacji cen transferowych, dla następujących typów transakcji:
Spółka stanęła na stanowisku, że dokonanie wymienionych wyżej czynności nie skutkuje powstaniem obowiązku dokumentacyjnego, nie stanowią one transakcji w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, lecz stanowią nieopodatkowaną wymianę udziałów, a spółka korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Minister Finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, a wydana interpretacja indywidualna została przez spółkę zaskarżona. Pomimo, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę i wydał korzystne dla spółki orzeczenie, to po wniesieniu skargi przez Dyrektora Izby Skarbowej na przedmiotowe orzeczenie, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w wydanej interpretacji indywidualnej wskazując na konieczność przygotowania dokumentacji cen transferowych dla wymienionych powyżej czynności.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego obowiązek sporządzenia dokumentacji wynika niezależnie od faktu, czy transakcja jest związana z powstaniem obowiązku podatkowego, a zwolnienie przedmiotowe z opodatkowania określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że pojęcie transakcji należy rozumieć według reguł językowych, jako każdą umowę, w wyniku której dochodzi do transferu pieniędzy, dóbr i innych wartości. Wymienione transakcje kapitałowe stanowią zatem transakcje w rozumieniu przepisów odnoszących się do cen transferowych.
W praktyce omawiany wyrok oznacza, że podatnicy są zobowiązani do opracowania dokumentacji cen transferowych także dla transakcji, które nie mają wpływu na wysokość ich dochodu podatkowego. Należy jednocześnie wskazać, iż w przypadku transakcji neutralnych podatkowo, nie będzie podstaw do nałożenia sankcyjnej stawki w wysokości 50% (obliczanej od różnicy pomiędzy dochodem ustalonym przez organ podatkowy a zadeklarowanym przez podatnika) z tytułu nieprzedłożenia dokumentacji podatkowej, dla której istniał obowiązek jej sporządzenia. Jednakże, w takim przypadku może dojść do nałożenia kary za wykroczenie na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego.