Najnowsza nowelizacja przepisów ustawy o VAT wprowadzona na mocy ustawy zmieniającej z dnia 1 grudnia 2016 r. przewiduje nowe zasady w zakresie dokonywania kwartalnych rozliczeń w podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Przepis w poprzednio obowiązującym brzmieniu dopuszczał możliwość składania deklaracji kwartalnych VAT przez szeroką grupę podatników, gdyż z tego prawa mogła również skorzystać osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą (podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy), które w odpowiednim terminie zawiadomiły o swoim wyborze właściwy urząd skarbowy.
Z początkiem 2017 roku, w świetle uchwalonej zmiany art. 99 ust. 3 ustawy o VAT deklaracje kwartalne mogą składać wyłącznie tzw. mali podatnicy (bez względu na stosowaną metodę rozliczeń – tzn. kasową lub memoriałową), po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.
Zgodnie z obowiązującą regulacją za małego podatnika uznaje się:
- Podatnika, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro* (limit w 2017 r. wynosi 5 157 000 zł),
- Podatnika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 45 000 euro* (limit w 2017 r. wynosi 193 000).
Niemniej należy pamiętać o tym, iż ustawodawca także w zakresie składania deklaracji kwartalnych przez małych podatników przewiduje pewne dodatkowe ograniczenia. Mianowicie z powyżej wskazanego uprawnienia nie mogą skorzystać mali podatnicy:
- tzw. nowi podatnicy VAT czynni – przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja przez naczelnika urzędu skarbowego lub
- dokonujący dostawy tzw. towarów wrażliwych (z załącznika nr 13 do ustawy) – w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.
Warto również zwrócić uwagę na zapis art. 15 przepisu przejściowego ustawy nowelizującej, który zastrzega, iż wskazane powyżej obostrzenie w zakresie małych podatników rozpoczynających działalność opodatkowaną dotyczy tych spośród nich, którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w IV kwartale 2016 r. (tj. po dniu 30 września), co w rezultacie oznacza, że będą oni musieli składać miesięczne deklaracje VAT wraz z rozpoczęciem pierwszego okresu rozliczeniowego 2017 roku.
Reasumując od stycznia 2017 roku każdy podatnik nie mający statusu małego podatnika będzie zobowiązany do składania deklaracji VAT-7, nawet jeżeli uprzednio dokonał wyboru kwartalnego rozliczania podatku od towarów i usług.
Tytułem końca, odnosząc się do kwestii przyczyny wprowadzenia omawianych zmian przez ustawodawcę należy sięgnąć do treści uzasadnienia rządowego projektu ustawy, z którego wynika, iż zaproponowane rozwiązanie ma przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu podatkowego, poprzez zapobieganie wyłudzeniom zwrotu VAT w skróconym terminie przez podmioty uczestniczące w tzw. karuzelach podatkowych.
*przeliczenia na złote polskie kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.
Autor:
Katarzyna Rogowska, Tax Consultant
W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani ewentualnymi skutkami nowych przepisów uprzejmie prosimy o kontakt.