We wrześniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która wprowadziła do porządku prawnego nową formę składania oświadczeń woli – formę dokumentową. Kodeks cywilny został również uzupełniony o formalną definicję dokumentu.
Zgodnie z nowym art. 77(3) Kodeksu cywilnego forma dokumentowa polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającego takie oświadczenia. Przy czym zgodnie z nową definicją dokumentu, dokumentem jest każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.
Intencją prawodawcy było wprowadzenie regulacji, które ułatwiłyby obrót, w szczególności dokonywany zdalnie – np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, smsów, formularzy na stronach internetowych i in. W dużej mierze regulacja ustanowi prawne ramy dla obecnej praktyki rynkowej.
Nowe przepisy realizują również dyrektywę 99/93/WE z 13 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych. Forma dokumentowa stanowi realizację obowiązku zapewnienia przez Państwa Członkowskie UE uznawania podpisu złożonego w formie elektronicznej, który nie spełnia wymogów formalnych podpisu elektronicznego.
Forma dokumentowa umożliwia daleko idące uproszczenie składania oświadczeń woli. Szczególnym ułatwieniem będzie możliwość składania oświadczeń dotyczących wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy w formie dokumentowej, nawet jeżeli umowa była zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej (kwalifikowanej).