Jestem właścicielem jednoosobowej spółki z o.o. Czy jeżeli sprzedam 1 udział żonie, to czy będę mógł przestać odprowadzać składkę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?
Zgodnie ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące działalność pozarolniczą obowiązane są do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne[1]. Pod pojęciem osoby prowadzącej działalność pozarolniczą należy rozumieć, na podstawie art. 8 ust. 6 pkt 4) powołanej ustawy, również osobę fizyczną będącą wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Analogicznie, osobę taką, zgodnie ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obciąża obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Co do zasady, w przypadku jeżeli w spółce jest więcej niż jeden wspólnik, to obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu bycia wspólnikiem nie powstaje. Jednakże Sąd Najwyższy w dwóch orzeczeniach (sygn. akt II UK 36/13 oraz I UK 8/11) uznał, że przy dużej dysproporcji pomiędzy wkładami poszczególnych wspólników, wspólnik większościowy może być uznany za „niemal” jedynego wspólnika.
Powołane orzeczenia dotyczą spraw pracowniczych i niemożności zatrudnienia przez spółkę owego „niemal” jedynego wspólnika (ze względu na brak podporządkowania koniecznego dla stosunku pracy). Wydaje się jednak, że można odnieść wnioski płynące z tych wyroków również do obowiązku ubezpieczeniowego, który powstanie w wyniku bycia „niemal” jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Sąd Najwyższy w żadnym z powołanych wyroków nie wskazał dokładnych kryteriów, które można by zastosować do określenia, kiedy wspólnik jest „niemal” jedynym wspólnikiem. Dlatego też, w omawianej sytuacji, dla bezpieczeństwa lepiej by wkład drugiego wspólnika był na tyle istotny, aby nie mógł być uznany za iluzoryczny lub pozorny.
[1] w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą obowiązkowe składki na ubezpieczania społeczne obejmują składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz (zwykle) składkę na Fundusz Pracy. Ubezpieczenie chorobowe jest fakultatywne.