Zwoływanie zgromadzeń wspólników w spółce z o.o.
Zgromadzenie wspólników decyduje o najważniejszych sprawach spółki. Jednak zarówno zwyczajne, jak i nadzwyczajne zgromadzenie dla ważności podejmowanych na nim uchwał musi zostać prawidłowo zwołane.
Co do zasady, zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. W szczególnych przypadkach zgromadzenie może zostać zwołane przez organ nadzoru lub wspólników reprezentujących co najmniej 1/10 kapitału zakładowego.
Kodeks Spółek Handlowych co do zasady wymaga, aby zgromadzenie wspólników było zwołane w sposób formalny. W tym celu do wszystkich wspólników muszą zostać wysłane zawiadomienia, w których określić należy datę, godzinę i miejsce zgromadzenia, a także szczegółowy porządek obrad. Zaproszenia powinny być wysłane listem poleconym lub kurierem co najmniej na 2 tygodnie przed terminem zgromadzenia. Zawiadomienie może być także wysłane wspólnikowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.
Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, kiedy na zgromadzeniu reprezentowany jest cały kapitał zakładowy, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu. W takiej sytuacji brak formalnego zwołania nie wpływa na ważność podjętych na nim uchwał.
Warto nadmienić, iż w sytuacji, w której zwoływanie zgromadzenia nie byłoby możliwe lub celowe, zgodnie z art. 227§2 Kodeksu Spółek Handlowych, uchwała może być podjęta w głosowaniu pisemnym, jeśli na taką formułę zgodzą się wszyscy wspólnicy na piśmie. Jednak nie wszystkie uchwały mogą być podjęte w takiej formie, dotyczy to np. uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
Zgromadzenia wspólników odbywają się, co do zasady, w siedzibie spółki. Zgromadzenia mogą również odbywać się w innym miejscu na terytorium Polski, jeżeli przewiduje to umowa spółki lub wszyscy wspólnicy wyrazili na to zgodę na piśmie.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.