Różnice między istotnymi, a nieistotnymi zmianami projektu budowlanego
Generalną zasadą, na jakiej opiera się obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1). Pozostaje również poza wątpliwością, że nie tylko rozpoczęcie robót, lecz także ich prowadzenie na każdym etapie wymaga posiadania przez inwestora ostatecznej decyzji administracyjnej – pozwolenia na budowę. Ponadto na każdym etapie prowadzenia inwestycji wymagana jest zgodność prowadzonych prac z decyzją o pozwoleniu na budowę
Częstokroć na skutek różnych czynników, często niezależnych od inwestora, zaistnieje potrzeba wprowadzenia zmian w zakresie inwestycji budowlanej. W przypadku, gdy zmiany względem zatwierdzonego projektu mają charakter istotny ustawa prawo budowlane wymaga od inwestora złożenia wniosku o zmianę pozwolenia na budowę.
Wstępnej kwalifikacji istotności zmian dokonuje architekt, lecz jego ocena nie wiąże organów administracji budowlanej i organów nadzoru budowlanego. Przy czym zgodnie z treścią art. 35a ust. 5 zmianami nieistotnymi nie mogą być zmiany, które dotyczą zakresu objętego projektem zagospodarowania terenu, charakterystycznych parametrów obiektu (kubatury, powierzchni zabudowy wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji) dostępności dla osób niepełnosprawnych, zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zmiany nieistotne mogą dotyczyć przykładowo: przeznaczenia pomieszczeń (o ile nie wpływa na sposób użytkowania obiektu), tras przebiegu instalacji wewnętrznych, rodzaju materiałów, elewacji, w tym kolorystyki, podziałów okien i układu okien (za wyjątkiem sytuacji, gdy budowany obiekt lub obszar znajduje się pod ochroną konserwatorską).
W przypadku zmian nieistotnych do zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę należy dołączyć rysunki z wprowadzonymi zmianami, a gdy zaistnieje taka potrzeba, także stosowny opis.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Pani Agnieszka Samborska Corporate services manager Tel.: +48 22 313 29 50 Email: poland@accace.com