Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady ustalania wysokości odsetek ustawowych. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ich wysokość jest równa sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Stopa referencyjna NBP ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i obecnie wynosi 1,5% w skali roku. Co za tym idzie, wysokość odsetek ustawowych wynosi 5% w stosunku rocznym.
Zmiana obejmuje również zasady ustalania odsetek maksymalnych. Obecnie nie mogą być one wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych, z czego wynika że maksymalna wysokość odsetek wynosi 10 % w skali roku. Należy pamiętać, że zarówno zastrzeżenie w umowie odsetek w wyższej wysokości, bądź umowne wyłączenie przepisów o odsetkach maksymalnych nie będzie skuteczne. W takim przypadku wierzycielowi przysługują odsetki maksymalne.
Warto także wspomnieć, że na mocy nowej regulacji przestała obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przypadku nieoznaczenia z góry wysokości odsetek za opóźnienie wierzyciel mógł żądać od dłużnika odsetek w wysokości odsetek ustawowych. Obecnie odsetki za opóźnienie są wyższe od odsetek ustawowych i stanowią równowartość sumy stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktów procentowych, co daje 7 % w stosunku rocznym.