Przedsiębiorca przynależący do różnego typu organizacji zrzeszający powinien zwrócić uwagę na fakt, iż opłaty członkowskie, które wniósł w związku z taką przynależnością nie zawsze będą traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt. 37 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z kosztów podatkowych wyłączone są składki na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa.
Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątki w postaci:
-
- Składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej do wyznaczonego przez odpowiedniego ministra limitu
- Składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw do wysokości wyznaczonego limitu (0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym).
Do organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, które działają na podstawie odrębnych ustaw są m.in. cechy rzemieślnicze działające na podstawie ustawy z dn.22 marca 1989 o rzemiośle, izby gospodarcze działające na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 o izbach gospodarczych oraz zrzeszenia handlu i usług, zrzeszenia transportu, inne organizacje przedsiębiorców działające na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców.
Dodatkowe informacje?
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt: Agnieszka Wolańska Accounting Supervisor Email: poland@accace.com Tel.: +48 223 132 950