Oddział a przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego
Przedsiębiorcy zagraniczni, wykonujący działalność gospodarczą poza granicami Polski, mogą tworzyć na jej terytorium swoje oddziały i przedstawicielstwa. Zasady zakładania tych podmiotów regulują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Oddział to samodzielna i wyodrębniona organizacyjnie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zauważyć jednak należy, że jednostka ta, mimo formalnego wyodrębnienia nie jest jednak odrębnym podmiotem. Oddział nie posiada zdolności prawnej, a co za tym idzie, stroną zawieranych umów jest zawsze jednostka macierzysta. Jednocześnie oddział nie posiada prawnie odrębnego majątku. Skutki działań oddziału rzutują bezpośrednio na przedsiębiorcę zagranicznego. Konsekwencją tego jest nieograniczona odpowiedzialność jednostki macierzystej za zobowiązania oddziału. Należy także zaznaczyć, iż zakres działalności gospodarczej w oddziale musi mieścić się w zakresie działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Przedsiębiorcy zagraniczni często decydują się na prowadzenie działalności w tej formie, ponieważ umożliwia ona nieograniczone dokapitalizowanie oddziału przez jednostkę macierzystą, które nie rodzi takich konsekwencji podatkowych jak dokapitalizowanie np.: spółki z o.o. przez jej wspólnika.
Przedsiębiorcy zagraniczni mogą również tworzyć na terytorium Polski przedstawicielstwa. Utworzenie przedstawicielstwa wymaga wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, który jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Podstawową różnicą pomiędzy oddziałem a przedstawicielstwem jest cel, w jakim tworzone są obie instytucje. Przedstawicielstwo może bowiem prowadzić działalność wyłącznie w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego. Nie może natomiast prowadzić działalności gospodarczej. W związku z tym, przedsiębiorca zagraniczny decydujący się na rozpoczęcie aktywności na polskim rynku, musi wybrać formę prawną, która najbardziej będzie odpowiadać celowi jego działalności.
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.