Czy jako pracodawca mogę skontrolować swojego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?
Zwolnienia chorobowe wystawione na drukach ZLA podlegają kontroli w dwóch zakresach:
1. Kontrola formalna
Każdy pracodawca zobowiązany jest do kontroli zwolnień lekarskich pod kątem prawidłowości i kompletności ich wystawienia tj.
- czy wszystkie wymagane dane pracownika zostały umieszczone na zwolnieniu,
- czy dane są poprawne,
- czy zwolnienie nie nosi znamion próby sfałszowania,
- czy zwolnienie zostało wystawione zgodnie z zasadami i trybem wystawiania zaświadczeń lekarskich.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie w/w punktów pracodawca może zwrócić się do pracownika z prośbą o ich uzupełnienie. W przypadku podejrzenia, że mogło dojść do próby sfałszowania dokumentu pracodawca może zwrócić się do lekarza, który je wystawiał z prośbą o udzielenie informacji. Pracodawca może zwrócić się także do ZUS z prośbą o weryfikację zgodności i zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego.
2. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego
Kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego przeprowadza się w celu stwierdzenia czy pracownik, wykorzystuje okres absencji w celu rekonwalescencji i powrotu do pracy i nie podejmuje w tym czasie pracy zarobkowej.
Kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, może zwrócić się do ZUS z prośbą o kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.
Zazwyczaj w komisji delegowanej przez pracodawce znajdują się 2 osoby, które udaj się pod adres zamieszkania pracownika lub adres prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. W przypadku gdy nie zastaną pracownika we wskazanymi miejscu , kontrolę należy powtórzyć a pracownik zobowiązany jest do udzielenia stosownych wyjaśnień w zakresie przyczyny nieobecności.
W przypadku stwierdzenia, że pracownik w sposób niewłaściwy wykorzystuje zwolnienie, komisja powinna sporządzić protokół pokontrolny w którym wskaże na czym polegała nieprawidłowość.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MPiPS z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. nr 65, poz. 743 z późn. zm.).