Wróć do Newsroom
Krajowy System e-Faktur (KSeF) | eBook
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Rodzaje usług wyszczególnionych w pozycji K11 i K12 JPK_VAT | News Flash

15 stycznia 2025

Sposób wypełniania pozycji K11 i K12 JPK VAT zależy od tego, czy podatnik nabywający usługi ustala miejsce ich świadczenia na podstawie art. 28 b, czy też na podstawie innego przepisu.

W obrocie gospodarczym najczęściej w pozycji K11 JPK VAT wykazywać będziemy tzw. „eksport” usług, a więc świadczenie usług poza terytorium Polski.

W pozycji K11 należy ujmować transakcje, w których miejscem świadczenia przy dostawie towarów oraz przy świadczeniu usług (art. 22–28o ustawy o podatku od towarów i usług) jest terytorium inne niż Polska. Przykładowo obejmuje to usługi niematerialne (art. 28a–28o ustawy o VAT) świadczone dla podmiotów niebędących podatnikami, które mają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej. Nawet jeśli usługi te faktycznie wykonano w kraju, są one opodatkowane poza jego granicami.

W JPK VAT w pozycji K11 wykazuje się wyłącznie te czynności, w odniesieniu do których podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy) lub prawo do zwrotu podatku naliczonego (art. 87 ust. 5 ustawy). Natomiast usług świadczonych poza terytorium kraju, w przypadku których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie ujmuje się w tej pozycji.

Pozycja K11 w JPK VAT pełni rolę sumującą, obejmując wszystkie czynności wykonywane poza terytorium Polski. Spośród nich w pozycji K12 należy dodatkowo wykazać usługi, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, tj. usługi podlegające art. 28b ustawy, świadczone na rzecz podatników z innych państw członkowskich UE (z wyłączeniem usług zwolnionych z podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%), dla których do zapłaty podatku od wartości dodanej zobowiązany jest usługobiorca.

W pozycji K12 wykazujemy usługi spełniające łącznie następujące warunki:

  • miejscem ich świadczenia znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego
  • nabywcą jest podatnik zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska
  • nabywca usługi jest zobowiązany do zapłaty VAT jako usługobiorca
  • świadczenie usług nie jest zwolnione lub opodatkowane stawką 0%.

Jeżeli usługi świadczone są na rzecz podatników spoza UE, nie należy ich wykazywać w poz. K12 a, jedynie w poz. K11 JPK VAT. Nie ma obowiązku ujmowania tych usług w informacji podsumowującej VAT-UE spoza UE, nie należy ich wykazywać w poz. 12 a, jedynie w poz. 11 deklaracji. Ponadto nie ma obowiązku ujmowania tych usług w informacji podsumowującej VAT-UE.

norbertsoltysiak
Norbert Sołtysiak
Senior Accounting Manager
Skontaktuj się z nami
Krajowy System e-Faktur (KSeF) | eBook
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right