UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Rok 2021 przynosi szereg zmian regulacji prawnopodatkowych. Poza szeroko dyskutowanymi zmianami w zakresie raportowania VAT, niemniej istotne zmiany dotyczą opodatkowania podatkami dochodowymi, które w bardzo znacznym stopniu wpłyną na rentowność przedsiębiorców i inwestorów działających nad Wisłą.
Poza gruntownymi zmianami koncepcji opodatkowania niektórych form prawnych wprowadzono również szereg zmian doprecyzowujących dotychczasowe przepisy. W nowelizacjach można również doszukać się zmian pozytywnych dla podatników, takich jak zwiększenie limitu pozwalającego na stosowanie obniżonej stawki podatkowej, czy też wydłużenie terminów stosowania zwolnienia z podatku od dochodów z budynków.
Nowelizacja zakłada objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz tych spółek jawnych, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne i w przypadku których podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek nie są ujawnieni.
Spółka komandytowa jest tzw. spółką transparentną podatkowo. Oznacza to, że dochód podlega opodatkowaniu wyłącznie na poziomie wspólników. Właśnie takie ujęcie podatkowe przesądzało dotychczas o atrakcyjności tej formy prawnej wśród przedsiębiorców, co istotne należy zauważyć, iż nie dochodziło w tym wypadku do optymalizacji lub unikania opodatkowania, podatek był ostatecznie płacony przez wspólników a nie przez same spółki.
Uznanie spółki komandytowej za podatnika CIT znacząco wpłynie na obniżenie atrakcyjności tej formy prawnej, co więcej ten zabieg stoi w pewnej sprzeczności z samą jej koncepcją, która ma w sobie łączyć cechy spółki osobowej oraz kapitałowej. Wprowadzana zmiana stanowić będzie niewątpliwie impuls do szeregu restrukturyzacji kapitałowych oraz relokacji inwestycji.
Przepisy zakładają mechanizmy, które według uzasadnienia do projektu ustawy miały zniwelować negatywny efekty podwójnego opodatkowania. W tym zakresie inaczej traktowani są komandytariusze a inaczej komplementariusze.
Zwolnieniu podlegać będą kwoty odpowiadające 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej, nie więcej jednak niż 60 tys. PLN. Limit ma być liczony odrębnie dla każdej spółki komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.
Zwolnienia nie stosuje się w odniesieniu do komandytariusza, który:
Odrębnie została uregulowana kwestia opodatkowania komplementariusza. Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie odliczenie od podatku dochodowego wyliczonego od dochodu z udziału w zyskach spółki komandytowej, kwoty podatku zapłaconej przez tę spółkę, proporcjonalnie obciążającej zysk komplementariusza uzyskany z udziału w takiej spółce.
Oznacza to, iż w praktyce komplementariusz otrzyma kredyt podatkowy odpowiadający wysokości podatku zapłaconego przez spółkę od zysków, do których jest uprawniony. Co do zasady mechanizm ten spowoduje eliminację podwójnego opodatkowania, jednak jedynie w idealnej sytuacji, gdy zarówno spółka komandytowa, jak i jej wspólnik nie wykazują straty podatkowej.
Należy podkreślić, iż podatnicy mogą samodzielnie zdecydować, czy nowe zasady opodatkowania zaczną stosować od 1 stycznia, czy od 1 maja 2021 roku. Wybór późniejszego terminu oznacza, że rok obrotowy trwający w 2020 roku zostanie przedłużony do końca kwietnia 2021 roku.
Nowelizacja wprowadza definicję spółki nieruchomościowej. Zgodnie z jego treścią jest to podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:
Od 1 stycznia 2021 roku zmianie ulega sposób rozliczania podatku w przypadku zbycia udziałów lub akcji w tego typu spółkach, jeśli jedną ze stron transakcji jest podmiot niemający siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takim wypadku to na samej spółce będzie spoczywał obowiązek wpłaty podatku dochodowego w wysokości 19% do urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód.
W przypadku nieposiadania przez spółkę nieruchomościową informacji o kwocie transakcji, podatek należny ustala się w wysokości 19% wartości rynkowej zbywanych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułu uczestnictwa albo praw o podobnym charakterze.
Ponadto określone podmioty będą obowiązane przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego – do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego spółki nieruchomościowej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informację:
– według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego – na ostatni dzień jej roku obrotowego.
Od 1 stycznia 2021 roku, określone podmioty będą obowiązane do opublikowania na swojej stronie internetowej, sprawozdania z realizacji strategii podatkowej:
Niezamieszczenie sprawozdania zagrożone będzie karą pieniężną w wysokości do 1 mln PLN.
Sprawozdanie będzie musiało zostać opublikowane w terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.
Zgodnie z ustawą, sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej powinno obejmować:
Nowelizacja przewiduje następujące zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych:
W ramach pakietu zmian dotyczących cen transferowych modyfikacji ulegają również przepisy dotyczące transakcji z rajami podatkowymi. Kluczowe zmiany w tym obszarze dotyczą:
Nowelizacja przewiduje przedłużenie terminu do skorzystania ze zwolnienia z podatku od przychodów z budynków także w przypadku, gdyby po 31 grudnia 2020 roku, nadal będzie obowiązywał stan epidemii Covid- 19.
Zgodnie z polskimi regulacjami podatkowymi obowiązującymi dotychczas, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych osiągający przychody do równowartości 1,2 mln EUR mogą stosować 9% stawkę podatkową w miejsce 19%. Celem tej regulacji jest zmniejszenie efektywnego opodatkowania przedsiębiorstw o mniejszej skali działalności. Uchwalona nowelizacja przepisów podwyższa wskazany limit przychodów do równowartości 2 mln EUR.
Ustawa przewiduje zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtowego. Należą do nich:
Wprowadzona przez Ustawodawcę preferencja nazywana popularnie Estońskim CITem jest alternatywnym reżimem opodatkowania spółek podatkiem dochodowym, w którym moment powstania obowiązku podatkowego został odroczony do dnia dystrybucji zysku wypracowanego przez spółkę.
Istotną korzyścią z zastosowania Estońskiego CITu jest powiązanie wysokości opodatkowania ściśle z pozycjami prawa bilansowego, co w praktyce pozwala uniknąć rozbieżności pomiędzy wynikiem podatkowym oraz wynikiem rachunkowym spółek.
Rozwiązanie skierowane jest do mikro, małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), których przychody nie przekraczają 100 mln PLN. Udziałowcami w nich są wyłącznie osoby fizyczne.
Z Estońskiego CITu będą mogły skorzystać spółki spełniające łącznie następujące kryteria:
Od powyższych warunków przewidziano pewne odstępstwa w odniesieniu do podmiotów, które rozpoczynają działalność.
Podmioty, które zdecydują się na korzystanie z preferencyjnego opodatkowania zapłacą podatek od następujących kategorii:
Nominalne stawki opodatkowania to odpowiednio 15% oraz 25%, które dodatkowo mogą zostać obniżone o 5% w zależności od poziomu inwestycji dokonywanych przez korzystającą spółkę.
Z opisanych preferencyjnych zasad opodatkowania spółki mogą korzystać przez okres 4 lat, który może zostać przedłużony o kolejne 4 lata.
Zgodnie z nowelizacją, środki trwałe mogą być uznane za używane, jeśli będą wykorzystywane przez określony czas przez inny podmiot niż podatnik. Ma to na celu ograniczenie optymalizacji podatkowej przy użyciu np. leasingu zwrotnego pozwalającego na zwiększenie wartości odpisów amortyzacyjnych.
Nowelizacja wprowadza ograniczenia przy możliwości zmiany stawek amortyzacyjnych w stosunku do środków trwałych wykorzystywanych w działalności, z której dochody podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego – w okresie trwania tego zwolnienia.
Przepis art. 14a ustawy o CIT został wprowadzony w celu ograniczenia optymalizacji podatkowej przy regulowaniu zobowiązań, w szczególności dywidend, gdy są one zaspokajane przez świadczenia niepieniężne. Przewiduje on, że w przypadku zaspokojenia zobowiązania przez wydanie świadczenia niepieniężnego, gdy jego wartość rynkowa przewyższa wartość zobowiązania, przychodem spółki wydającej rzecz, jest jej wartość.
Ma to na celu eliminację sytuacji, gdy zobowiązanie np. z tytułu dywidendy jest zaspokajane przez wydanie rzeczy o wartości przekraczającej jej nominalną wartość, natomiast opodatkowaniu podlega wartość nominalna dywidendy. Nowelizacja doprecyzowała regulacje w zakresie wydania majątku likwidacyjnego, który również ma podlegać wskazanym powyżej zasadom opodatkowania.
Nowelizacja przewiduje rozszerzenie katalogu zdarzeń, które uniemożliwiają rozliczanie strat w przypadku przejmowania innych podmiotów.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, zdarzają się przypadki optymalizacji podatkowej polegającej na przejęciu przez podmiot notujący straty, który nie rokuje na możliwość osiągnięcia dochodu w kolejnych latach, a przez to rozliczenia tych strat, podmiotu notującego dochód. Według Ministerstwa, część z tych działań prowadzone jest wyłącznie w celu rozliczenia strat podmiotu przejmującego z dochodami podmiotu przejmowanego.
Z uwagi na to, nie będzie możliwe rozliczenie strat podmiotu przejmującego z dochodami przejmowanego podmiotu, przedsiębiorstwa, lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jeśli:
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online
Zarejestruj się i uzyskaj bezpłatny dostęp do wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Sprawdź także, jak przetwarzamy Twoje dane: Polityka prywatności | Oświadczenie RODO
Jesteś już naszym subskrybentem? Potwierdź adres e-mail poniżej i pobierz PDF bezpośrednio ze swojego maila.