Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Plac budowy jako zagraniczny zakład na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania | News Flash

15 maja 2015
Artykuł dostępny także w języku
angielskim

Działalność prowadzona przez przedsiębiorcę z jednego państwa na terytorium innego państwa często stwarza problemy z rozliczaniem podatku. W tym zakresie dużą rolę odgrywają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W typowych umowach zawieranych przez Polskę definiowane jest pojęcie zakładu, za który należy uznać stałą placówkę, w której całkowicie lub częściowo ma miejsce wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.

Pobierz PDF

Należy zwrócić uwagę na specyficzne regulacje, na podstawie których za zagraniczny zakład może zostać uznany również plac budowy bądź prace budowlane i instalacyjne. Powstanie zakładu jest jednak ograniczone czynnikiem czasowym. Zgodnie z większością zawartych przez Polskę umów, place budowy będą stanowić zakład jeżeli prace trwają dłużej niż 12 miesięcy. Warto podkreślić, że poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą przewidywać inny okres czasu.

Powstanie zagranicznego zakładu ma dla przedsiębiorcy doniosłe konsekwencje podatkowe. Zyski osiągnięte w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi będą opodatkowanie w państwie, w którym znajduje się zakład (budowa). W kraju rezydencji przedsiębiorcy dochód ten będzie zwolniony od opodatkowania.

Zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji OECD, poprzez „plac budowy, budowę lub prace instalacyjne lub montażowe” rozumie się nie tylko budowę budynków, lecz również

  • budowę dróg, mostów lub kanałów;
  • renowację (obejmującą ważne prace budowlane, a nie tylko prace związane z utrzymaniem lub dekoracją) takich budynków, dróg, mostów lub kanałów,;
  • układanie rurociągów;
  • prowadzenie prac naziemnych;
  • prace instalacyjne związane z placem budowy;
  • instalację nowych urządzeń.

W celu zbadania, czy kryterium czasowe (przeważnie 12 miesięczne) zostało spełnione, należy określić czas trwania budowy. Za jej rozpoczęcie należy uznać dzień, w którym przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność. Za jej koniec przyjmuje się zakończenie lub całkowite zaniechanie prac. Czasowe przerwy (np. spowodowane złymi warunkami pogodowymi bądź oczekiwaniem na materiały) wchodzą do okresu trwania budowy.

Kryterium czasowe ma zastosowanie do każdego oddzielnego placu budowy bądź projektu i odnosi się każdorazowo osobno do każdej z budów. Jednakże, jeżeli budowa powstaje na podstawie kilku oddzielnych kontraktów oraz stanowi całość pod względem handlowym i ekonomicznym, należy ją traktować jako pojedynczą budowę.

Spełnienie kryterium czasowego w stosunku do budowy skutkuje powstaniem zakładu wstecznie, od pierwszego dnia budowy. Obowiązki podatkowe związane z zakładem powstają również począwszy od pierwszego dnia istnienia zakładu.

Piotr Zajac
Managing Director
Skontaktuj się z nami
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram