Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych | Webinar

20 listopada 2020

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych wydaje się nieuchronna. W czasie gdy Kodeks powstawał, CD projekt zajmował się dopiero wydawaniem zagranicznych gier z polskimi instrukcjami i w polskich pudełkach, Polski Koncern Naftowy rozpoczynał działalność pod firmą handlową Orlen, a Mark Zuckerberg nie wymyślił jeszcze Facebooka.

Dynamicznie zmieniający się rynek determinuje konieczność dostosowania archaicznych regulacji do obecnych realiów gospodarczych. Jakie rozwiązania wprowadza nowelizacja i czy ułatwią one funkcjonowanie przedsiębiorcom? Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie wydarzenia online, które odbyło się 29.10.2020 r. Dowiedz się jak zorganizować i prowadzić działalność spółki w sposób sprawny i dochodowy oraz minimalizować ryzyko.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania oraz zapoznania się z prezentacją Webinaru: Nadchodzące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych.

Podczas Webinaru Jakub Nasiłowski z Kancelarii Prawnej Accace Legal przedstawił najważniejsze proponowane zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych, których zasadniczym celem jest unowocześnienie dotychczasowych rozwiązań ustawowych w wielu obszarach:

  • Interes grupy spółek
  • Wiążące polecenia spółki dominującej
  • Odpowiedzialność organów spółki zależnej oraz spółki dominującej
  • Uprawnienia wspólników mniejszościowych
  • Rola rady nadzorczej

Czas trwania nagrania: trzydzieści dziewięć minut

Pobierz prezentację w formie PDF

Poznaj odpowiedzi na wybrane pytania zadane przez uczestników Webinaru

Czym właściwie jest interes grupy spółek? Czy ta koncepcja zakłada nadrzędność jakiejkolwiek spółki (np. interes grupy spółek jako interes spółki dominującej), czy chodzi o równoważenie interesów wszystkich tych spółek? 

Interes Grupy Spółek polega na wzajemnych relacjach pomiędzy spółkami, które determinowane są przez zaistnienie trwałego stosunku dominacji i zależności. Interes Grupy Spółek obejmuje relacje nie tylko pomiędzy zależnymi wobec siebie spółkami ale również interes całej grupy spółek, interes wspólników (akcjonariuszy) spółki dominującej i spółki zależnej, interes wierzycieli spółek uczestniczących w grupie, interes członków organów tych spółek jak również interes osób trzecich posiadających interes wobec ww. podmiotów, jak chociażby pracownicy bądź zleceniobiorcy. W idei grupy spółek chodzi przede wszystkim o zrównoważenie interesów wszystkich zainteresowanych podmiotów, przy czym rola wiodąca przypada spółce dominującej.

 Czy wykonanie przez spółkę zależną wiążących poleceń jest zawsze obligatoryjne?

W zależności od struktury udziałowej danej spółki. W przypadku jednoosobowej spółki, gdzie 100% udziałów posiada spółka dominująca, spółka zależna nie może się uchylić od wykonania polecenie.

W przypadku spółek, w których spółka dominująca posiada więcej niż 75%, spółka zależna może odmówić wykonania takiego polecenie tylko wtedy, gdy jego wykonanie groziłoby bądź prowadziło do niewypłacalności spółki zależnej.

W przypadku pozostałych spółek, takie spółki mogą odmówić wykonania wiążącego polecenia spółki dominującej, jakkolwiek tylko wtedy, gdy istnieje uzasadniona obawa, że jego wykonanie jest sprzeczne z interesem spółki zależnej należącej do grupy spółek bądź może wyrządzić tej spółce szkodę.

Czy omawiane regulacje dotyczą spółek zagranicznych?

Tak jak najbardziej, jednakże powstaje wątpliwość w przypadku spełnienia przesłanki formalnej jaką jest wzmianka o uczestnictwie w grupie spółek w KRS. W przypadku spółek zagranicznych jest bardzo prawdopodobne, iż taka przesłanka jest niemożliwa do spełnienia, gdyż zagraniczny odpowiednik krajowego rejestru sądowego może nie przewidywać takiej możliwości.

Artykuł oraz zaprezentowane materiały mają charakter jedynie informacyjny i stanowią publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Accace Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
downloadcrosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram