Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 – ścieżka SMART | News Flash

28 kwietnia 2023

29 marca 2023 r. zostały zatwierdzone zmiany w harmonogramie naboru wniosków programu FENG (Fundusze Europejskie na rzecz Nowoczesnej Gospodarki), w tym bardzo popularnej ścieżki SMART. Przede wszystkim przesunięto terminy naborów wniosków, co dało więcej czasu przedsiębiorcom chcącym skorzystać z dofinansowania na przygotowanie i złożenie odpowiednich dokumentów.

To dobry moment, aby przedstawić czym jest ścieżka SMART w ramach Funduszy Europejskich na rzecz Nowoczesnej Gospodarki oraz jacy przedsiębiorcy mogą ubiegać się w jej ramach o dofinansowanie.

Cel finansowania

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów – Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Celem programu FENG jest:

  • Wspieranie rozwoju i zwiększanie potencjału w zakresie badań i innowacji, inwestycji i infrastruktury oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii
  • Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych
  • Wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne
  • Rozwijanie umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości.

Wśród planowanych działań w programie FENG jest m.in. ścieżka SMART.

Celem finansowania w ramach ścieżki SMART jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.

Budżet ścieżki Smart to prawie 4,4 mld EUR.

Dla kogo

O dofinansowanie w ramach ścieżki SMART mogą ubiegać się mikro, mali, średni oraz duzi przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warto podkreślić, że nowo założone firmy oraz start-upy również mogą składać wnioski o dofinansowanie.

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy wnioski składają w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), zaś duzi przedsiębiorcy oraz konsorcja małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z firmami dużymi oraz przedsiębiorstw dużych z jednostkami naukowymi, organizacjami badawczymi lub z organizacjami pozarządowymi (NGO) składają wnioski w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Terminy naboru wniosków

Po zmianach zatwierdzonych 29 marca 2023 roku obowiązują następujące terminy naborów wniosków:

  • I nabór (przedsiębiorstwa samodzielne) – 21.02.2023 r. – 09.05.2023 r.
  • II nabór (przedsiębiorstwa samodzielne) – 10.05.2023 r. – 30.06.2023 r.
  • III nabór (przedsiębiorstwa samodzielne) – marzec-kwiecień 2024 r.
  • Nabór dla konsorcjów – 26.10.2023 – 09.01.2024 r.

Moduły

Dofinansowanie można uzyskać na projekt składający się z modułów – maksymalnie z siedmiu różnych modułów. Moduły mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie).

Należy podkreślić, że w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów – moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji. Wniosek o dofinansowanie dużych przedsiębiorstw musi obowiązkowo obejmować moduł B+R.

Pozostałe moduły są dobrowolne, co oznacza, że przedsiębiorstwa mogą je wdrażać w zależności od aktualnych potrzeb, z zastrzeżeniem, że moduł kompetencje musi obejmować działania wspierające realizację zadań w pozostałych zaplanowanych modułach.

Poniższa tabela przedstawia moduły, z których może składać się projekt:

ModułOpis
B+RObejmuje dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część.
Wdrożenie innowacjiObejmuje dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez Wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R. Wyniki prac B+R muszą prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej, co najmniej na poziomie krajowym. Wsparcie w tym module udzielane jest w formie dotacji warunkowej, która częściowo podlega zwrotowi – szczegółowe warunki reguluje umowa o dofinansowanie.
Infrastruktura B+RUmożliwia dofinansowanie utworzenia lub rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego na terytorium RP. Centrum badawczo-rozwojowe musi umożliwiać realizację określonej we wniosku agendy badawczej prowadzącej do powstania innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju.
CyfryzacjaUmożliwia dofinansowanie transformacji cyfrowej oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Działania zaplanowane w module muszą prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Zazielenienie przedsiębiorstwUmożliwia dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa. Działania mogą dotyczyć usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych
KompetencjeUmożliwia doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.
InternacjonalizacjaObejmuje działania związane z promocją zagraniczną produktów wnioskodawcy oraz działania dotyczące uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku ich naruszenia.

Warunki

Uzyskanie dofinansowania w Ścieżce Smart możliwe jest po spełnieniu odpowiednich kryteriów podzielonych na trzy kategorie:

  • Kryteria obligatoryjne (obowiązkowe – dla całego projektu i dla poszczególnych modułów)
  • Kryteria rankingujące ustalone dla całego projektu
  • Kryteria rozstrzygające ustalone dla całego projektu.

Kryteria obligatoryjne dotyczą kwestii takich jak:

  • Kwalifikowany wnioskodawca – prowadzenie działalność na terenie Rzeczypospolitej Polski i nie bycie wykluczonym z konkursów o dotacje
  • Efekt zachęty – dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oznacza to, że projekt może się zacząć najszybciej dzień po złożeniu wniosku
  • Spójny projekt – wszystkie moduły są logiczne, racjonalne i powiązane ze sobą lub ze strategią firmy
  • Zapewnione finansowanie – należy zapewnić finansowanie na całość projektu, czyli koszty kwalifikowane i niekwalifikowane oraz VAT
  • Zasada równości i niedyskryminacji
  • Zasada zrównoważonego rozwoju, odnoszącą się przede wszystkim do ochrony środowiska;
  • Duże przedsiębiorstwo będzie prowadzić współpracę z podmiotami z sektora MŚP (z wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji – small-mid caps).

W modułach kryteria obligatoryjne dotyczą zdolności do wykonania projektu, czyli:

  • Zasobów ludzkich (zespół)
  • Zasobów technicznych
  • Racjonalności harmonogramu wykonania.

Kryteria rankingujące, które zostały określone na poziomie całego projektu, to:

  • Innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R – 0 lub 1, lub 2, lub 3, lub 12 punktów
  • Potencjał innowacji do transformacji rynku lub wykreowania nowego rynku – 0 lub 3, lub 5 punktów
  • Projekt dotyczy opracowania lub wdrożenia ekoinnowacji na poziomie kraju – 0 lub 1, lub 2 punkty
  • Projekt dotyczy innowacji cyfrowej na poziomie kraju – 0 lub 1, lub 2 punkty
  • Wnioskodawca będzie współpracował z organizacją badawczą lub organizacją pozarządową – 0 lub 2 punkty
  • Głównym przeznaczeniem innowacji jest pozytywne znaczenie dla: jakości życia społeczeństwa lub włączenia społecznego, w tym dostępności lub poziomu zdrowia, lub spowolnienia zmian klimatu – 0 lub 2 punkty.

Maksymalnie wnioskodawca może zdobyć 25 punktów rankingujących.

Kryteria rozstrzygające to kryteria, których wynik bierze się pod uwagę w przypadku projektów, które otrzymały taką samą liczbę punktów.

Poziom dofinansowania

W zależności od modułów, z jakich składa się wniosek można uzyskać inny poziom dofinansowania. Wielkość wsparcia zależy również od wielkości przedsiębiorstwa, zasadniczo im mniejsza firma, tym na większe wsparcie może liczyć. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:

  • do 80% kosztów badań przemysłowych
  • do 60% kosztów prac rozwojowych
  • do 70% kosztów nabycia/leasingu środków trwałych (w tym nieruchomości), materiałów i robót budowlanych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • do 50% kosztów zakupu usług doradczych
  • do 50% kosztów zakupu usług wspierających innowacyjność
  • do 100% kosztów ustanowienia zabezpieczenia umowy o dofinansowanie
  • do 80% kosztów inwestycji i usług związane z ochroną środowiska
  • do 70% kosztów szkoleń
  • do 50% kosztów udziału w imprezach targowych oraz misjach gospodarczych
  • do 50% kosztów ochrony/obrony praw własności przemysłowej

Wsparcie ze strony Accace

Z przyjemnością przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące opisanej ścieżki SMART oraz pomożemy w przygotowaniu odpowiednich wniosków w razie chęci udziału w konkursie.

Podstawa prawna: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004295, https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/sciezka-smart

Marcin Szczerbiński
Senior Tax Consultant
Skontaktuj się z nami
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram