Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Jakie czynności należy wykonać celem potwierdzenia ważności umowy podpisanej przez pełnomocnika, którego pełnomocnictwo wygasło?

30 sierpnia 2017

W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta przez pełnomocnika, który nie ma umocowania (np. ze względu na wygaśnięcie pełnomocnictwa) ważność umowy zależy od potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta (w tym przypadku spółkę).
Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy pełnomocnik przekroczy zakres udzielonego mu pełnomocnictwa. Druga strona, która zawarła umowę powinna wezwać spółkę do potwierdzenia czynności pełnomocnika, dopiero w momencie, gdy spółka nie wykona tego w wymaganym terminie, zawarcie umowy staje się bezskuteczne. W przypadku potwierdzenia czynności pełnomocnika umowa będzie ważna i skuteczna od chwili jej zawarcia. Jeżeli zatem druga strona nie kwestionuje zawartej umowy, spółka może i powinna wykonywać czynności zgodnie z umową.

Kwestią dyskusyjną bywa niekiedy forma w jakiej należy dokonać potwierdzenia. Wg doktryny prawa potwierdzenie powinno być dokonane w takiej formie, jakiej wymaga dana umowa. Częściej jednak można spotkać się poglądem, że każda wystarczająco jasna forma potwierdzenia jest prawidłowa, np. telefonicznie lub w sposób dorozumiany (np. przez wykonywanie umowy).

W przypadku umów o znacznej wadze dla Spółki, najbezpieczniejszym sposobem jest konsultacja w tym zakresie z prawnikiem.

Agnieszka_Samborska_accace
Agnieszka Samborska
Legal Adviser
Skontaktuj się z nami
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram