UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony jej przez Ministra Sprawiedliwości.
Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze postanowienia zawarte w projekcie, które są warte odnotowania.
Przede wszystkim, projekt ten dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek. Ma to na celu ułatwić rejestrację oraz składanie dokumentów do KRS, usprawnić i uprościć proces rejestracji spółki z o.o., a także zwiększyć dostępność danych, które możemy znaleźć w KRS uzyskując do niego dostęp za pośrednictwem unijnego portalu e-sprawiedliwość (e-justice) i wspomóc wymianę danych pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich UE.
Rejestracja i składanie dokumentów do KRS będzie ułatwione ze względu na planowane zamieszczenie wzorców umów i informacji o zasadach rejestracji spółek czy oddziałów w Biuletynie Informacji Publicznej. Co ciekawe, wspomniane wzorce i informacje będą zamieszczone zarówno w języku polskim jak i w co najmniej jednym języku obcym, który będzie zrozumiały dla jak największej liczby odbiorców. Takie rozwiązanie ma wpłynąć pozytywnie na aktywność gospodarczą zagranicznych inwestorów i kontrahentów na polskim rynku.
Ułatwienie w zakresie rejestracji online spółki z o.o. ma polegać na umożliwieniu dokonywania rozliczenia wpłat na udziały w kapitale spółki przy użyciu usług płatniczych online.
Ponadto, impuls dla rozwoju biznesu w Polsce ma stanowić zwiększenie użytkownikom obcojęzycznym dostępu do danych zawartych w KRS, udostępnianych za pośrednictwem systemu integracji rejestrów (portal e-sprawiedliwość).
Wydaje się, że równie ważną zmianą jest rozszerzenie wymiany danych dokonywanej pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich. W ten sposób przedsiębiorca zagraniczny, który w państwie swojej rejestracji dokona zmiany podstawowych danych dotyczących podmiotu nie będzie już musiał składać wniosku do KRS o aktualizację danych oddziału. Dane, które dotyczą przedsiębiorcy zagranicznego zostaną przekazane do KRS bezpośrednio przez rejestr handlowy państwa rejestracji przedsiębiorcy zagranicznego.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 grudnia 2022 r.