Wróć do Newsroom
Ochrona Sygnalistów
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Urlopy – projekt zmian w Kodeksie Pracy | News Flash

2 września 2022

Obecnie w sejmie procedowany jest projekt zmiany Kodeksu Pracy, który ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw unijnych (dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywy rodzicielskiej). Zmiany dotyczące urlopów miały zostać wdrożone do 2 sierpnia 2022 r.

Zmiany w urlopie rodzicielskim

Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po nowelizacji ustawy, urlop rodzicielski będzie wynosił 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia większej liczby dzieci. Jednocześnie, każdemu z rodziców osobno ma przysługiwać 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (urlop nie będzie podlegał przeniesieniu).

Urlop rodzicielski będzie udzielany na wniosek pracownika jednorazowo bądź nie więcej niż w 5 częściach i nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

Należy dodać, że wydłużony zostanie również wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia przez pracownika prawa do korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy. Wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu i tak maksymalnie do 82 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 86 tygodni w przypadku ciąży mnogiej.

Urlop opiekuńczy

Zgodnie z projektem nowelizacji, do Kodeksu pracy zostanie wprowadzony nowy urlop bezpłatny, tj. urlop opiekuńczy. Urlop ten będzie udzielany na wniosek pracownika w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych (za członka rodziny uznaje się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka).

Aby skorzystać z urlopu opiekuńczego, będzie należało złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Należy przy tym zaznaczyć, urlop opiekuńczy będzie wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zwolnienie od pracy

Zgodnie z projektem ustawy możliwe będzie zwolnienie się pracownika od pracy z powodu działania siły wyższej oraz w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna będzie natychmiastowa obecność pracownika. Pracodawca będzie obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na żądanie zgłoszone przez pracownika we wniosku najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Pracownik z takiego zwolnienia będzie mógł skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień ma mu przysługiwać połowa stawki wynagrodzenia.

Podstawa prawna: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=C2ED129BC2BDCFFDC12586FD0031717B

Agnieszka_Samborska_accace
Agnieszka Samborska
Legal Adviser
Skontaktuj się z nami
Ochrona Sygnalistów
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram