Webinar: Ochrona sygnalistów w praktyce. Jak przygotować firmę do zmian w prawie? | Accace Poland

11.06.2024
Online
10:00 am11:00 am (CET)

Zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony praktycznym aspektom wdrożenia Ustawy o sygnalistach (tzw. whistleblowers), zgodnie z unijną dyrektywą nr 2019/1937. Ta nowa regulacja wymaga od przedsiębiorstw stworzenia i wdrożenia procedury zgłaszania nieprawidłowości przez pracowników. Podczas wydarzenia, Agnieszka Samborska, radca prawny i partner w kancelarii Accace Legal, przedstawi kluczowe informacje oraz praktyczne wskazówki, które pozwolą skutecznie przygotować się na nadchodzące zmiany prawne.

W trakcie webinaru omówimy, które organizacje są zobowiązane do implementacji wymogów ustawy oraz jak efektywnie przygotować się do tych zmian. Będziemy także analizować kluczowe terminy wdrożenia systemu zgłoszeń oraz potencjalne konsekwencje nieprawdziwych zgłoszeń, a także nieprzestrzegania nowych przepisów. Uczestnictwo w wydarzeniu będzie istotne dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wymagania nowej rzeczywistości prawnej.

Tematyka webinaru

  • Geneza ustawy o sygnalistach: przegląd poprzednich wersji projektu i motywacji stojących za ustawą. Omówienie ewolucji projektu ustawy o sygnalistach oraz analiza powodów, które skłoniły do jej powstania.
  • Kto może być sygnalistą? Definicja sygnalisty oraz jego prawa i obowiązki. Wyjaśnienie kto może zgłaszać naruszenia prawa oraz omówienie praw i zobowiązań związanych z rolą sygnalisty.
  • Rodzaje zgłaszanych naruszeń prawa: analiza różnych typów nieprawidłowości, które mogą być zgłaszane. Przegląd różnych kategorii naruszeń, które mogą być zgłaszane w ramach nowych przepisów.
  • Wdrażanie procedur: powołanie komisji i omówienie jej zadań. Praktyczne aspekty wdrażania procedur zgłaszania nieprawidłowości, w tym powołanie odpowiednich organów oraz ich funkcje.
  • Podmioty zobowiązane do wdrożenia wewnętrznych procedur zgłoszeń: kto musi przygotować się na zmiany i jakie są ich obowiązki? Identyfikacja organizacji zobowiązanych do wdrożenia nowych procedur oraz omówienie ich zobowiązań.
  • Sytuacja prawna sygnalistów, ich ochrona oraz konsekwencje nieprawdziwych zgłoszeń. Analiza prawnej ochrony sygnalistów oraz sankcji grożących za nieprawdziwe zgłoszenia, wraz z ich konsekwencjami.
  • Kanały zgłoszeń: jak skutecznie zorganizować wewnętrzne kanały informacyjne dotyczące nieprawidłowości. Praktyczne wskazówki dotyczące organizacji wewnętrznych kanałów informacyjnych służących do zgłaszania nieprawidłowości.
  • Termin wdrożenia. Przeanalizowanie potencjalnych terminów wdrożenia nowych procedur oraz ich wpływu na organizacje, wraz z konsekwencjami opóźnień.
  • Brak wdrożenia ustawy a sankcje. Omówienie ryzyka związanego z nieprzystosowaniem się do nowych przepisów oraz możliwych sankcji za brak ich wdrożenia.

Wydarzenie zakończy sesja Q&A, podczas której nasza ekspertka odpowie na pytania i wątpliwości uczestników.

Dla kogo jest ten webinar?

Wydarzenie dedykowane jest działom HR, compliance, prawnym, audytu wewnętrznego, kontroli wewnętrznej oraz zarządzania projektami. Zapraszamy wszystkich pracowników odpowiedzialnych za organizację procesów oraz zarządzanie projektami, a także członków zarządu, którzy chcą być przygotowani na nadchodzące wyzwania prawne.

Patroni wydarzenia

Prowadzący

accace-agnieszka-samborska
Agnieszka Samborska
Partner | Accace Legal

Agnieszka jest Partnerem w Accace Legal i radcą prawnym z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującym się w prawie pracy i ochronie danych osobowych. Z Accace związana od 2011 r. Agnieszka udziela wsparcia firmom krajowym i zagranicznym, zapewniając im doradztwo w obszarze prawa pracy, w tym w nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunków pracy, rozstrzyganiu sporów pracowniczych oraz opracowywaniu procedur i regulaminów wewnętrznych. Ponadto specjalizuje się także w obszarach związanych z globalną mobilnością pracowników, uzyskiwaniem zezwoleń na pracę i pobyt.

W ramach obszaru ochrony danych osobowych Agnieszka przeprowadza audyty zgodności z RODO oraz wspiera we wdrażaniu procedur ochrony danych osobowych. Świadczy także doradztwo licznej grupie przedsiębiorców z różnych branż, w tym IT, farmaceutycznej, energetycznej i beauty.

Rejestracja

Udział w wydarzeniu jest możliwy po dokonaniu bezpłatnej rejestracji. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub trudności związanych z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt: 

UWAGA: Liczba miejsc ograniczona.

REJESTRACJA JEST ZAKOŃCZONA
Skontaktuj się z nami
REJESTRACJA JEST ZAKOŃCZONA
Skontaktuj się z nami
crossarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram