UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Dnia 8 lutego 2023 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy wiatrakowej. Przedsiębiorcy od lat domagali się odblokowania surowych przepisów obowiązujących w Polsce od 2016 roku.
Rządowy projekt ma na celu zwiększenie decyzyjności lokalnych społeczności w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej w ich otoczeniu. Przyjęte rozwiązania mają zapewnić rozwój branży OZE poprzez zwiększenie ilości instalacji produkujących energię elektryczną oraz mają zapewnić dostęp do taniej energii.
Zgodnie z brzmieniem obowiązujących przepisów odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego nie może wynosić mniej niż 10-krotna wysokość wiatraka w najwyższym położeniu budowli (wliczając w to elementy techniczne takie jak wirnik i łopaty) – tzw. zasada 10 H.
Wprowadzenie obowiązku zachowania odległości w oparciu o zasadę 10 H, wynoszącej w praktyce około 1,5-2 km, niemal całkowicie zablokowało rozwój farm wiatrowych na lądzie, zmniejszając ilość miejsc w których nowe inwestycje mogłyby być zrealizowane. Przyjęte zmiany mają ułatwić realizację projektów wiatrowych.
Nowelizacja ustawy utrzymuje podstawową zasadę lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą obiekt taki może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W oparciu o nowe przepisy MPZP będzie mógł określać inną niż wyznaczoną przez regułę 10 H odległość elektrowni wiatrowej od budynków mieszkalnych, jednak nie mniejszą niż określona w nowelizacji odległość minimalna 700 m.
W ocenie przedstawicieli środowiska branżowego przyjęcie ustawy w takim kształcie spowoduje dalsze blokowanie energetyki wiatrowej. Rządowy projekt miał przyczynić się do obniżenia kosztów energii elektrycznej z uwagi na efektywność ekonomiczną lądowej energetyki wiatrowej oraz rozwoju gospodarczego w tym sektorze. Przyjęta poprawka zwiększająca odległość minimalną z 500 m do 700 może uniemożliwić realizację tych celów.
Ustawa wiatrakowa jest jednym z kamieni milowych, które Polska musi zrealizować, aby uruchomić wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy, dlatego trwają intensywne prace nad jej przyjęciem.
Możliwość przywrócenia zasady odległości 500 m zależna jest teraz od Senatu. Będziemy Państwa informować o dalszym przebiegu procesu legislacyjnego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (uchwalona na pos. nr 72 dnia 08-02-2023), Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, Dz.U.2021.724 t.j. z dnia 2021.04.20.