UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
19 czerwca 2024 r. Ustawa o ochronie sygnalistów została podpisana przez Prezydenta RP, a 24 czerwca 2024 r. nastąpiło jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Ustawa w zakresie zgłoszeń wewnętrznych weszła w życie 25 września, a w zakresie zgłoszeń zewnętrznych wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia. Mając to na uwadze, pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób byli zobowiązani do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych do 24 września 2024 roku.
Głównym celem ustawy o ochronie sygnalistów jest stworzenie bezpiecznych kanałów zgłoszeń dla osób zgłaszających naruszenia oraz ochrona tych osób przed działaniami odwetowymi. Zgodnie z projektem, sygnalistami mogą być osoby zgłaszające naruszenia prawa w ramach organizacji, z którą są lub były związane na podstawie różnych tytułów prawnych, w tym m.in. kandydaci do pracy, pracownicy, osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, prokurenci czy akcjonariusze/wspólnicy.
Sygnalizacja natomiast przejawia się poprzez możliwość zgłaszania wewnętrznego, zewnętrznego lub publicznego ujawniania naruszeń prawa przez dedykowane kanały.
Po trafieniu do Senatu projekt ustawy ochronie sygnalistów został poddany kolejnym zmianom w postaci poprawek do projektu ustawy. Zaproponowane poprawki w szybkim tempie zostały przyjęte przez Sejm i Senat. Ostatecznie 19 czerwca 2024 roku Prezydent RP podpisał ustawę, która 24 czerwca 2024 roku została ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Od tego dnia pracodawcy mieli 3 miesiące na wdrożenie wewnętrznych procedur umożliwiających dokonywanie bezpiecznych zgłoszeń przez sygnalistów.
Finalna wersja ustawy o ochronie sygnalistów wprowadziła nieliczne zmiany, głównie stylistyczne, do wersji uprzednio proponowanej przez Sejm. Najważniejszą zmianą jest jednak wykreślenie z zakresu przedmiotowego ustawy kwestii dotyczących prawa pracy (która była jednym z wątków poruszanych podczas naszego ostatniego webinaru). Oznacza to, że procedury wewnętrzne przygotowane przez pracodawców nie będą umożliwiały sygnalistom zgłaszania naruszeń prawa pracy.
Obowiązek wdrożenia procedur zgłoszeń wewnętrznych dotyczy między innymi:
Zgłoszenia mogą dotyczyć szerokiej gamy kwestii prawnych, w tym między innymi:
Objęcie ochroną sygnalistów zgłaszających naruszenia prawa lub publicznie je ujawniających, także wtedy, gdy ich zgłoszenie jest oparte na uzasadnionych podejrzeniach naruszenia prawa
Sygnalistą zostać może szeroki krąg osób związanych z daną organizacją niezależnie od tytułu prawnego ich powiązania
Za zastosowanie czynności odwetowych wobec chronionego sygnalisty, można domagać się odszkodowania w wysokości co najmniej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
Sygnalista, którego zgłoszenie ostatecznie okaże się błędne, a mógł mieć uzasadnione podejrzenie naruszenia prawa nadal będzie chroniony, co przejawiać się będzie w wyłączeniu możliwości pociągnięcia go do odpowiedzialności
Do zainicjowania zgłoszenia naruszenia prawa przewidziane są wewnątrz-organizacyjne lub zewnętrzne kanały zgłoszeń, ewentualnie można dokonać publicznego ujawnienia
Przewidziano możliwość przyjmowania zgłoszeń dokonanych anonimowo w ramach obowiązkowo ustalonej procedury
Do obsługi zgłoszeń zewnętrznych wyznaczony został Rzecznik Praw Obywatelskich, ale także inne organy publiczne
Rzecznik Praw Obywatelskich będzie także udzielał informacji i pomocy prawnej chronionym osobom dotkniętym działaniami odwetowymi w zakresie ich praw i środków ochrony prawnej
Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, pomogą Państwu zrozumieć wyzwania związane z wdrożeniem ustawy, jak i zaproponują odpowiednie rozwiązania i przeprowadzą Państwa przez pełny proces ich implementacji.
Oferujemy pomoc w: