UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów wydało dwie interpretacje ogólne dotyczące podatku u źródła – jedną w zakresie możliwości zastosowania przy wypłacie do nierezydenta przez płatnika zwolnienia z opodatkowania WHT do wypłaty dywidend, a drugą do wypłaty należności licencyjnych i odsetek.
Obie interpretacje ogólne dotyczyły przesłanek podlegania opodatkowaniu zawartych w polskich przepisach implementujących unijne zwolnienie z Dyrektywy IR [1] oraz Dyrektywy PS [2]. Zgodnie z przepisami, jedną z przesłanek do zastosowania zwolnienia jest wymóg, by spółka uzyskująca przychody podlegała „w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania”.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów konieczność wydania interpretacji ogólnych podatku u źródła wynikała z wątpliwości interpretacyjnych będących skutkiem między innymi rozbieżnego stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w wyrokach dotyczących przedmiotowych spraw.
Jak wynika z niektórych wyroków WSA w Lublinie, analizowaną przesłankę należy uznać za niespełnioną w sytuacji korzystania przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego przedmiotowego w kraju rezydencji lub braku zapłaty podatku dochodowego przez zagranicznego podatnika przykładowo w wyniku poniesienia straty podatkowej.
Zgodnie z interpretacją ogólną w zakresie dywidend z dnia 15 listopada 2024 r. (Nr DD9.8202.1.2024) przesłanka podlegania opodatkowaniu będzie spełniona w przypadku, gdy odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy, lub brak zapłaty podatku dochodowego przez podatnika w danym roku podatkowym wynika z jego indywidualnej sytuacji (np. rozliczenia straty podatkowej z lat poprzednich lub osiągania wyłącznie przychodów z dywidend).
Ponadto, w interpretacji zostało wskazane, że w przypadku gdy podatnik korzysta ze zwolnienia przedmiotowego lub nie zapłaci w danym roku podatku dochodowego od osób prawnych, organ podatkowy ma prawo zweryfikować czy zastosowanie zwolnienia nie było sprzeczne z celem przepisu oraz, czy korzyść podatkowa nie była jedną z głównych przyczyn transakcji, a sam charakter transakcji można uznać za sztuczny.
Z drugiej strony, jeżeli podatnik jest podmiotowo zwolniony z podatku dochodowego, przesłanka podlegania opodatkowaniu nie będzie spełniona.
Zgodnie z interpretacją ogólną w zakresie odsetek i należności licencyjnych z dnia 27 listopada 2024 r. (Nr DD9.8202.2.2024) przesłanka podlegania opodatkowaniu będzie spełniona w przypadku, gdy odbiorca odsetek lub należności z innego państwa członkowskiego UE, lub EOG nie korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym lub podmiotowym w stosunku do otrzymywanej płatności, a brak zapłaty podatku dochodowego przez podatnika w danym roku podatkowym wynika z jego indywidualnej sytuacji (np. rozliczenia straty podatkowej z lat poprzednich).
Podobnie jak w przypadku zwolnienia z opodatkowania dywidend, zostało wskazane, że w przypadku, gdy podatnik nie zapłaci w danym roku podatku dochodowego od osób prawnych, organ podatkowy ma prawo zweryfikować, czy zastosowanie zwolnienia nie było sprzeczne z celem przepisu oraz czy korzyść podatkowa nie była jedną z głównych przyczyn transakcji, a sam charakter transakcji można uznać za sztuczny.
Wydanie interpretacji ogólnych w kwestiach budzących wątpliwości podatkowe należy ocenić pozytywnie. Z perspektywy podatników interpretacja ogólna w zakresie dywidend jest korzystna — wskazuje, że niespełnienie przesłanki odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Odmiennie należy ocenić interpretację ogólną dotyczącą odsetek i należności licencyjnych, która jest zdecydowanie mniej korzystna dla podatników. W tym przypadku niespełnienie przesłanki obejmuje bowiem zarówno sytuacje związane z korzystaniem ze zwolnienia przedmiotowego, jak i podmiotowego.
W przypadku zainteresowania omówieniem skutków wynikających z przedmiotowych interpretacji ogólnych dla Państwa działalności zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
[1] Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich (dalej: „Dyrektywa IR”)
[2] Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nr 90/435/EWG z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich, zmieniona następnie Dyrektywą Rady Unii Europejskiej nr 2003/123/WE z dnia 22 grudnia 2003 r., a następnie zastąpiona Dyrektywą Rady Unii Europejskiej z dnia 30 listopada 2011 r. nr 2011/96/UE (dalej: „Dyrektywa PS”).
Pozostałe artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Bieżące doradztwo podatkowe | Doradztwo CIT | Doradztwo VAT | Doradztwo PIT | Raportowanie schematów podatkowych (MDR) | Ulgi i dotacje | Mobilność pracowników | Ceny transferowe | Doradztwo transakcyjne | Portal Doradztwo Online