Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Podatnicy mogą już sprawdzić numer swojego mikrorachunku

30 października 2019
Artykuł dostępny także w języku
angielskim

Zgodnie z sierpniowymi zapowiedziami, Ministerstwo Finansów uruchomiło generator indywidualnych rachunków podatkowych, które od 1 stycznia 2020 r. będą służyły do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Numer rachunku można wygenerować na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/ lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

Od 1 stycznia 2020 r. mikrorachunek posłuży podatnikom do uregulowania należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT. Już teraz, podając PESEL (osoba fizyczna) lub NIP (organizacja) można sprawdzić numer swojego mikrorachunku. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r. Po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa, podatnicy będą mogli liczyć na szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, a także na szybsze uzyskanie zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.

Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram