UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
W przypadku, gdy umowa zostanie zawarta przez pełnomocnika, który nie ma umocowania (np. ze względu na wygaśnięcie pełnomocnictwa) ważność umowy zależy od potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta (w tym przypadku spółkę).
Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy pełnomocnik przekroczy zakres udzielonego mu pełnomocnictwa. Druga strona, która zawarła umowę powinna wezwać spółkę do potwierdzenia czynności pełnomocnika, dopiero w momencie, gdy spółka nie wykona tego w wymaganym terminie, zawarcie umowy staje się bezskuteczne. W przypadku potwierdzenia czynności pełnomocnika umowa będzie ważna i skuteczna od chwili jej zawarcia. Jeżeli zatem druga strona nie kwestionuje zawartej umowy, spółka może i powinna wykonywać czynności zgodnie z umową.
Kwestią dyskusyjną bywa niekiedy forma w jakiej należy dokonać potwierdzenia. Wg doktryny prawa potwierdzenie powinno być dokonane w takiej formie, jakiej wymaga dana umowa. Częściej jednak można spotkać się poglądem, że każda wystarczająco jasna forma potwierdzenia jest prawidłowa, np. telefonicznie lub w sposób dorozumiany (np. przez wykonywanie umowy).
W przypadku umów o znacznej wadze dla Spółki, najbezpieczniejszym sposobem jest konsultacja w tym zakresie z prawnikiem.