Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Nowy rejestr i obowiązki podatników – CRBR

11 października 2019
Artykuł dostępny także w języku
angielskim

13 października 2019 rusza CRBR, co jest efektem implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Celem rejestru jest ułatwienie weryfikacji osób sprawujących faktyczną kontrolę nad daną jednostką.

Kim jest beneficjent rzeczywisty?

Po białej liście doczekamy się kolejnego ogólnodostępnego rejestru, tym razem zawierającego informacje o strukturze właścicielskiej spółek. Jawne staną się dane nt. beneficjentów rzeczywistych polskich spółek. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, przez beneficjentów rzeczywistych należy rozumieć osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę poprzez posiadane uprawnienia, wynikające z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę

Beneficjentem rzeczywistym może być również osoba fizyczna lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna. W dalszej części definicji polska ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu podaje konkretne sytuacje, w których zastosowanie znajdzie przytoczona definicja.

Jakie dane trzeba będzie przekazać?

W ramach zgłoszenia do rejestru należy podać następujące dane:

1. Dane identyfikacyjne spółki:
– nazwa (firma)
– forma organizacyjna
– siedziba
– numer w Krajowym Rejestrze Sądowym
– NIP

2. Dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki:
– imię i nazwisko
– obywatelstwo
– państwo zamieszkania
– PESEL albo data urodzenia – w przypadku osób, które nie posiadają PESEL
– informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach, które przysługują beneficjentowi rzeczywistemu.

Kto będzie dokonywał zgłoszenia?

Do zgłaszania informacji w zakresie CRBR zobowiązane będą spółki:
– jawne
– komandytowe
– komandytowo-akcyjne
– z ograniczoną odpowiedzialnością
– akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych)

W tym celu osoby uprawnione do reprezentacji spółek wykorzystywać będą stronę internetową crbr.podatki.gov.pl. Zgłoszenia będą dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Terminy

Spółki, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących CRBR (tj. przed dniem 13 października 2019 r.), mają obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do dnia 13 kwietnia 2020 r.  Z kolei podmioty, które zostały wpisane do KRS po 13 października 2019 r., zobowiązane są zgłosić dane beneficjenta rzeczywistego nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS.

W przypadku aktualizacji informacji podanych w CRBR – termin na zgłoszenie aktualizacyjne wyniesie 7. dni od ich zmiany. Do biegu terminów nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.

Kalendarz Podatkowy 2024
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
crosschevron-leftarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram