UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
W związku z wejściem w życie interwencyjnego rozporządzenia unijnego mającego na celu rozwiązanie problemu wysokich cen energii, ustawą z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku do polskich przepisów wprowadzono gwarantowaną cenę maksymalną energii stosowaną przez sprzedawców wobec odbiorców uprawnionych oraz nałożono na wytwórców energii oraz spółki obrotu obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.
Przyjęte rozwiązania zamroziły ceny prądu dla małych i średnich firm, samorządów i innych podmiotów uprawnionych w przyszłym roku na poziomie 785 zł netto (pod warunkiem złożenia oświadczenia), a dla gospodarstw domowych – 693 zł netto za jedną megawatogodzinę.
Z zamrożonej ceny mogą skorzystać mikro przedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy i średni przedsiębiorcy:
Stosowanie ceny maksymalnej wobec uprawnionych przedsiębiorców dotyczy wyłącznie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności.
Wpłaty dokonywane na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny mają zostać przeznaczone na rekompensaty wypłacane sprzedawcom energii w związku z wprowadzeniem ceny maksymalnej. Ich wysokość ustalana jest wedle przyjętego wzoru z uwzględnieniem limitu ceny wyznaczonego w oparciu o rodzaj podmiotu obowiązanego.
Rozporządzenie wykonawcze do polskiej regulacji przedstawia zasady określania limitu ceny w rozróżnieniu na wytwórców oraz przedsiębiorstwa energetyczne, które wykonują działalność gospodarczą dotyczącą obrotu energią elektryczną.
W przypadku wytwórców limit ceny zależny jest od rodzaju technologii używanej do wytwarzania energii elektrycznej. W odniesieniu do przedsiębiorstw obrotu energią elektryczną, limit ceny ustalany jest oddzielnie dla energii sprzedanej odbiorcom końcowym oraz dla energii sprzedanej z wyłączeniem tej kategorii odbiorców.
Regulacje krajowe przewidują również obowiązki sprawozdawcze związane z przekazywaniem odpisów na Fundusz. Za ich niedopełnienie przewidziano szereg kar administracyjnych, a oświadczenia składane w treści sprawozdań składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Celem polskiej ustawy było wdrożenie rozporządzenia Rady UE 2022/1854 z dnia 6 października 2022 r. związanego z gwałtownym wzrostem cen energii w związku z rosyjskimi działaniami wojskowymi przeciwko Ukrainie. Jednak wprowadzone regulacje nie odzwierciedlają rozwiązań przyjętych na szczeblu unijnym.
Podstawowe wątpliwości budzi przyjęta przez polskiego ustawodawcę zasada obliczania odpisów na Fundusz w oparciu o przychód podmiotów zobowiązanych będąca w sprzeczności z proponowanym w rozporządzeniu rozwiązaniem opartym o nadmiarowe zyski. Takie rozwiązanie rodzi ryzyko nałożenia dodatkowego obciążenia finansowego na podmioty, które w danym okresie wykazały stratę.
Dodatkowo polski ustawodawca wydłużył okres stosowania obowiązku poza przyjętą rozporządzeniem Rady (UE) 2022/1854/ datę 30 czerwca 2023 roku.
W przypadku dodatkowych pytań w zakresie przyjętych rozwiązań zachęcamy Państwa do kontaktu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U.2022.2243 z dnia 2022.11.03 ze zm.), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 r. w sprawie sposobu obliczania limitu ceny (Dz.U.2022.2284 z dnia 2022.11.09 ze zm.), Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U.2022.2687 z dnia 2022.12.20)
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online