UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Taką konkluzję przyjął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów 21 października 2024 roku (sygn. akt III FPS 2/24). Korzystna dla przedsiębiorców wykładnia zakłada stosowanie aż 30-krotnie niższej stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które wynajmowane są na cele mieszkalne w ramach działalności gospodarczej. Ujednolicenie stawki może przynieść znaczące oszczędności zarówno dla przedsiębiorców-właścicieli, jak i dla najemców, którzy często, pośrednio, ponoszą ciężar tego podatku w formie wyższego czynszu.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, obecnie wysokość stawki podatku od nieruchomości dla części wynosi maksymalnie 1,15 zł za 1 m² powierzchni użytkowej dla budynków mieszkalnych lub ich części. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, stawka wzrasta znacząco – do 33,10 zł za każdy metr kwadratowy. Różnica ta jest więc zauważalna i może wpłynąć na rentowność działalności wynajmu.
Sądy administracyjne wielokrotnie podejmowały temat będący przedmiotem najnowszej uchwały 7 sędziów NSA. Nie zawsze jednak przedstawiane wnioski były ze sobą spójne. Największe wątpliwości dotyczyły definiowania “zajęcia na cele prowadzonej działalności gospodarczej”, które to jest przesłanką do zastosowania wyższej stawki podatku od nieruchomości. Można wyróżnić dwa stanowiska prezentowane w judykaturze:
Ugruntowanie się w praktyce dwóch, zupełnie odmiennych linii orzeczniczych negatywnie wpływa na jasność stanowionego prawa, dlatego problem dotyczący stawki podatku od nieruchomości został skierowany do rozpatrzenia przez skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Uchwała wydana 21 października 2024 r. jednoznacznie wskazuje, że budynki sklasyfikowane jako mieszkalne, wynajmowane przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, będą objęte najniższą stawką podatku od nieruchomości, przeznaczoną dla budynków mieszkalnych. Warunkiem jest, aby najem miał charakter długoterminowy i służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców. Cel mieszkaniowy nie będzie jednak osiągnięty w przypadku najmu krótkoterminowego czy rotacyjnego, co skutkuje koniecznością zastosowania wyższej stawki podatku od nieruchomości.
Dla kogo wnioski płynące z uchwały będą korzystne?
Analiza zobowiązań na tle podatku od nieruchomości może okazać się wymagająca – szczególnie obecnie, w świetle ciągłych zmian. Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów, aby omówić konkretne potrzeby i uzyskać wsparcie dostosowane do Państwa sytuacji.
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online