UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Poznaliśmy szczegóły zapowiadanych przez rząd wakacji od składek dla przedsiębiorców. Jak wynika z projektu ustawy, celem ustawodawcy jest wprowadzenie regulacji tak, żeby można było z niej skorzystać jeszcze w tym roku. Z preferencji skorzystają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mikroprzedsiębiorcy.
Szacunki zakładają, że do skorzystania z wakacji składkowych uprawnionych będzie prawie 2 mln mikroprzedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. To właśnie do tej grupy, niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), skierowane jest projektowane rozwiązanie. Zwolnienie ma stanowić pomoc publiczną de minimis.
Tytułowa ulga będzie wolna od PIT, jednak warto zwrócić uwagę na fragment o tym, iż zwolnienie z obowiązku opłacania składek będzie dotyczyć wyłącznie własnych składek, a więc już nie składek opłacanych za pracowników, a dodatkowo nie obejmie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W ramach uszczelniania nowej regulacji zaproponowano, żeby z rozwiązania nie mogły korzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiec procesowi nakłaniania pracowników na przejście na samozatrudnienie.
Osoby, które zdecydują się skorzystać z wakacji składkowych, nadal pozostaną w systemie ubezpieczeń społecznych i nie będą musiały w tym celu zawieszać formalnie działalności.
Zdecydowanie to pierwsze. Wniosek o zwolnienie płatnik będzie składał do ZUS drogą elektroniczną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, który płatnik chce objąć wakacjami. Oznacza to, że podanie będzie można przesłać do ZUS nawet w ostatnim dniu miesiąca, na dzień przed skorzystaniem ze zwolnienia.
Na rozpatrzenie ZUS będzie miał 40 dni od dnia złożenia wniosku, a o decyzji poinformuje również w formie elektronicznej. Nawet jeśli zainteresowany złoży wniosek w ostatnim dniu miesiąca, to musi on zostać rozpoznany przed terminem opłacenia składek.
Przykładowo, wniosek:
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 października 2024 r., co oznacza, że listopad tego roku będzie pierwszym miesiącem, w którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych.
Zwolnienie będzie przysługiwało w jednym dowolnie wybranym miesiącu w roku.
Źródło – projekt ustawy z dnia 22 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/2/12381123/13032653/13032654/dokument654881.pdf
Zachęcamy do śledzenia naszych artykułów, w których nasi eksperci na bieżąco dzielą się wiedzą i informacjami dotyczącymi prac legislacyjnych, a także planowanych rozwiązań. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wakacji składkowych, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Accace.
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online