UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Minister Finansów w interpretacji ogólnej wskazał, że promotorem lub wspomagającym zwolnionym z obowiązku składania informacji o schemacie podatkowym (MDR-1) z uwagi na tajemnicę zawodową są adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi. Do grupy zwolnionych z tajemnicy zawodów nie należą z kolei notariusze, audytorzy, księgowi oraz doradcy finansowi.
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) od momentu ich wejścia w życie wzbudzają wiele kontrowersji i sprzeciwów. Zaczynając od krótkiego vacatio legis, przez skomplikowanie i niejasność przepisów, po zarzut naruszania tajemnicy zawodowej doradców podatkowych, radców prawnych czy adwokatów.
Przypomnijmy, że dla przepisów o schematach podatkowych doradcy podatkowi występują zasadniczo w charakterze promotora lub wspomagającego. Zgodnie z przepisami MDR, klienci mogą zwolnić doradców podatkowych, pełniących rolę promotora, z tajemnicy zawodowej. To z kolei wiąże się z obowiązkiem przekazania przez doradcę podatkowego informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS.
Już w 2019 roku Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego na powyższe przepisy wskazując, iż naruszają fundamentalną zasadę zawodu doradcy podatkowego – tajemnicę zawodową. Według KRDP jedynie sąd może zwolnić doradcę podatkowego z zachowania tajemnicy zawodowej.
W wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. K 13/20) Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych MDR są niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych.
Szczegółowe omówienie powyższego wyroku znajduje się w artykule:
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) również wypowiedział się w kwestii prawnie chronionej tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego jako promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. W wyroku z 8 grudnia 2022 r., w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies i in. TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego.
Z kolei wyroku z 29 lipca 2024 r., w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers i in., TSUE doprecyzował kwestię „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6) i wskazał wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.
Uwzględniając powyższe wyroki, 5 marca 2025 roku Minister Finansów wydał Interpretację Ogólną nr DTS5.8092.2.2025. W interpretacji określił, iż promotor (lub wspomagający):
– to podmiot spełniający łącznie dwa kryteria:
Uwzględniając powyższe, promotorem lub wspomagającym uprawnionym do uchylenia się (zwolnionym) od złożenia do Szefa KAS informacji o schemacie podatkowym, z uwagi na prawnie chronioną tajemnicę zawodową, na gruncie polskich przepisów, jest:
Wskazane powyżej zawody są zobowiązane jedynie do poinformowania o obowiązku raportowania korzystającego i wszystkie inne podmioty, które według ich wiedzy są zobowiązane do zaraportowania schematu podatkowego.
Dodatkowo należy podkreślić, że zwolnienie z raportowania schematu podatkowego nie rozciąga się na podmioty i zawody, które nie są uprawnione do reprezentowania klientów przed sądem (przykładowo notariuszy, audytorów, księgowych, doradców finansowych).
W interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazał również, że omawiane zwolnienie z raportowania dotyczy schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe standaryzowane (tzw. schematów podatkowych niestandaryzowanych).
W przypadku schematów podatkowych standaryzowanych ich przekazanie nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej, ponieważ w takiej sytuacji przekazujący informacje nie przekazuje:
Ze względu na zawiłość i niejednoznaczność przepisów związanych z raportowaniem schematów podatkowych, współpraca z doświadczonymi doradcami podatkowymi i prawnikami może okazać się niezbędna. Analiza, czy dany przypadek mieści się w obowiązku raportowania, wymaga dokładnej weryfikacji stanu faktycznego i znajomości aktualnej linii orzeczniczej – zarówno krajowej, jak i unijnej. Accace oferuje kompleksowe wsparcie w interpretacji nowych przepisów oraz pomaga ustalić, czy w danej sytuacji występuje konieczność raportowania schematu podatkowego. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami, aby uniknąć sankcji i jednocześnie zachować ochronę tajemnicy zawodowej.
Bieżące doradztwo podatkowe | Doradztwo CIT | Doradztwo VAT | Doradztwo PIT | Raportowanie schematów podatkowych (MDR) | Ulgi i dotacje | Mobilność pracowników | Ceny transferowe | Doradztwo transakcyjne | Portal Doradztwo Online