Wróć do Newsroom
Kalendarz Podatkowy 2025
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form sidebar

Doradcy podatkowi objęci tajemnicą zawodową przy schematach podatkowych | News Flash

18 marca 2025

Minister Finansów w interpretacji ogólnej wskazał, że promotorem lub wspomagającym zwolnionym z obowiązku składania informacji o schemacie podatkowym (MDR-1) z uwagi na tajemnicę zawodową są adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi. Do grupy zwolnionych z tajemnicy zawodów nie należą z kolei notariusze, audytorzy, księgowi oraz doradcy finansowi.

Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania MDR

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) od momentu ich wejścia w życie wzbudzają wiele kontrowersji i sprzeciwów. Zaczynając od krótkiego vacatio legis, przez skomplikowanie i niejasność przepisów, po zarzut naruszania tajemnicy zawodowej doradców podatkowych, radców prawnych czy adwokatów.

Przypomnijmy, że dla przepisów o schematach podatkowych doradcy podatkowi występują zasadniczo w charakterze promotora lub wspomagającego. Zgodnie z przepisami MDR, klienci mogą zwolnić doradców podatkowych, pełniących rolę promotora, z tajemnicy zawodowej. To z kolei wiąże się z obowiązkiem przekazania przez doradcę podatkowego informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Już w 2019 roku Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego na powyższe przepisy wskazując, iż naruszają fundamentalną zasadę zawodu doradcy podatkowego – tajemnicę zawodową. Według KRDP jedynie sąd może zwolnić doradcę podatkowego z zachowania tajemnicy zawodowej.

W wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. K 13/20) Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych MDR są niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych.

Szczegółowe omówienie powyższego wyroku znajduje się w artykule:

Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) również wypowiedział się w kwestii prawnie chronionej tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego jako promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. W wyroku z 8 grudnia 2022 r., w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies i in. TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego.

Z kolei wyroku z 29 lipca 2024 r., w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers i in., TSUE doprecyzował kwestię „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6) i wskazał wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.

Interpretacja Ogólna Ministra Finansów – 5 marca 2025 r.

Uwzględniając powyższe wyroki, 5 marca 2025 roku Minister Finansów wydał Interpretację Ogólną nr DTS5.8092.2.2025. W interpretacji określił, iż promotor (lub wspomagający):

  1. zobowiązany do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej oraz
  2. uprawniony do zwolnienia z raportowania schematu podatkowego w powołaniu na prawnie chronioną tajemnicę zawodową,

– to podmiot spełniający łącznie dwa kryteria:

  1. jest zobowiązany na gruncie ustawy do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej oraz
  2. jest uprawniony na gruncie ustawy do reprezentacji klienta przed sądem.

Uwzględniając powyższe, promotorem lub wspomagającym uprawnionym do uchylenia się (zwolnionym) od złożenia do Szefa KAS informacji o schemacie podatkowym, z uwagi na prawnie chronioną tajemnicę zawodową, na gruncie polskich przepisów, jest:

  • adwokat,
  • radca prawny,
  • doradca podatkowy,
  • rzecznik patentowy.

Wskazane powyżej zawody są zobowiązane jedynie do poinformowania o obowiązku raportowania korzystającego i wszystkie inne podmioty, które według ich wiedzy są zobowiązane do zaraportowania schematu podatkowego.

Dodatkowo należy podkreślić, że zwolnienie z raportowania schematu podatkowego nie rozciąga się na podmioty i zawody, które nie są uprawnione do reprezentowania klientów przed sądem (przykładowo notariuszy, audytorów, księgowych, doradców finansowych).

Schematy standaryzowane a tajemnica zawodowa

W interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazał również, że omawiane zwolnienie z raportowania dotyczy schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe standaryzowane (tzw. schematów podatkowych niestandaryzowanych).

W przypadku schematów podatkowych standaryzowanych ich przekazanie nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej, ponieważ w takiej sytuacji przekazujący informacje nie przekazuje:

  • danych podmiotów uczestniczących, mających uczestniczyć w schemacie podatkowym lub na które może mieć wpływ schemat podatkowy,
  • danych innych podmiotów zobowiązanych do zaraportowania informacji o schemacie podatkowym.

Wsparcie Accace

Ze względu na zawiłość i niejednoznaczność przepisów związanych z raportowaniem schematów podatkowych, współpraca z doświadczonymi doradcami podatkowymi i prawnikami może okazać się niezbędna. Analiza, czy dany przypadek mieści się w obowiązku raportowania, wymaga dokładnej weryfikacji stanu faktycznego i znajomości aktualnej linii orzeczniczej – zarówno krajowej, jak i unijnej. Accace oferuje kompleksowe wsparcie w interpretacji nowych przepisów oraz pomaga ustalić, czy w danej sytuacji występuje konieczność raportowania schematu podatkowego. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami, aby uniknąć sankcji i jednocześnie zachować ochronę tajemnicy zawodowej.


Marcin Szczerbiński
Tax Supervisor
Skontaktuj się z nami
Jakub_Czerski_accace
Jakub Czerski
Tax Director
Skontaktuj się z nami

Kalendarz Podatkowy 2025
Czytaj więcej
Mailchimp - subscribe form - page
map-markercrosschevron-leftarrow-leftarrow-rightpointer-right