UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to instrument, który ma na celu wyrównywanie kosztów związanych z emisją CO2 dla towarów importowanych do UE i towarów unijnych.
Szczegółowe informacje na temat ogólnego zarysu CBAM możecie Państwo znaleźć w naszych dwóch poprzednich publikacjach:
Krótko przypominając, należy zaznaczyć że aktualnie CBAM jest w tzw. okresie przejściowym.
W okresie przejściowym, od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2024 r., spółki będą zobowiązane jedynie do składania kwartalnych sprawozdań dotyczących zaimportowanych dóbr.
Natomiast od 1 stycznia 2025 r. zostanie uruchomiony Rejestr CBAM, a także będzie możliwość uzyskania przez podmioty statusu Upoważnionego Zgłaszającego CBAM, koniecznego do importu spoza Unii towarów i dóbr wymienionych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji UE.
Nie, termin nie został przedłużony. Natomiast w związku z generowanymi przez rejestr przejściowy CBAM błędami oraz trudnościami z działaniem rejestru, na stronie Komisji Europejskiej (KE) została opublikowana informacja o możliwości złożenia sprawozdania CBAM za IV kwartał 2023 r. również po terminie 31 stycznia 2024 r.
W ogłoszonym komunikacie Komisja Europejska zawiadomiła, że od 1 lutego w rejestrze przejściowym będzie dostępna nowa funkcja o nazwie request delayed submission, która umożliwia udzielenie dodatkowych 30 dni na złożenie raportu CBAM.
Tuż przed oficjalnym terminem do złożenia raportu, można było napotkać na trudności na stronie Komisji Europejskiej. Wystąpiły problemy nie tylko z zalogowaniem się na stronę dedykowaną do raportowania, ale także z wprowadzaniem danych do raportu. W rezultacie uruchomiona została opcja „delayed submission”.
Z udostępnianych informacji wynika, że problemy techniczne strony odpowiedzialnej za raportowanie, nie ustały po dniu 31 stycznia. Wiele podmiotów zgłasza, że wciąż występują trudności z wprowadzaniem danych do raportu.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE), jako organ odpowiedzialny w Polsce za CBAM, zbiera i przekazuje wszelkie informacje o problemach technicznych, a następnie zgłasza je do odpowiednich organów Komisji Europejskiej związanych z raportowaniem CBAM. W dniu 8 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie za zamkniętymi drzwiami przedstawicieli KOBIZE wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, na którym zostały poruszone między innymi kwestie dotyczące błędów, jakie były zgłaszane przez polskie podmioty do KOBIZE. Komisja Europejska pracuje aktualnie nad usprawnieniem działania samej strony do raportowania, w celu umożliwienia składania opóźnionego raportu oraz jego korekt. Po wyeliminowaniu błędów uniemożliwiających lub utrudniających złożenie raportu CBAM, KE ma podjąć kroki w celu eliminacji błędów, takich jak błędnie generowany raport CBAM do pliku PDF. Z tym problemem spotkało się bardzo dużo podmiotów, co prowadzi do ominięcia niektórych polskich znaków, a nazwę kategorii podmienia na „Label Not Found”, pomimo że w raporcie online dane wprowadzone są prawidłowo.
Z informacji uzyskiwanych w KOBIZE wynika, że Komisja Europejska wprowadza usprawnienia do raportowania zazwyczaj w okresie weekendowym (piątek-niedziela), dlatego też największe zmiany i ulepszenia w systemie powinny być zauważalne z początkiem każdego tygodnia.
Pierwsze raportowanie związane z CBAM przyniosło wiele wyzwań związanych z technicznymi aspektami działania rejestru. Funkcjonalność strony odpowiedzialnej za raportowanie była ograniczona poprzez liczne usterki techniczne, co utrudniło składanie raportów i powodowało niepokój u niejednego podmiotu. Wiele z tych trudności wynikało z błędów generowanych przez sam rejestr, który nie był odpowiednio przygotowany na pierwszy okres raportowania przez tak dużą ilość jednostek. Niezbędne są pilne działania, aby naprawić te niedoskonałości i zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu raportowania CBAM w przyszłości, aby uniknąć podobnych problemów w kolejnych okresach.
Z przyjemnością przedstawimy Państwu szczegółowe informacje dotyczące wszystkich zagadnień związanych z wprowadzeniem regulacji CBAM, zweryfikujemy czy zostaną nałożone na Państwa dodatkowe obowiązki oraz w razie potrzeby pomożemy w ich wypełnieniu.
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online