UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
28 czerwca opublikowano długo wyczekiwany projekt zmian do ustawy CIT. Do najważniejszych punktów należy zawieszenie przepisów o podatku minimalnym, rezygnacja z tzw. ukrytej dywidendy, zmiany w regulacjach podatku u źródła, a także pozytywne zmiany odnośnie pośrednich transakcji rajowych. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych ze zmian.
Projektowane zmiany przewidują, że zawieszeniu na okres roku (tj. od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku) ulegną przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Zaczęłyby one w konsekwencji obowiązywać dopiero od 2023 roku. Ponadto ustawodawca przewiduje wprowadzenie zmian w konstrukcji samego podatku, w szczególności:
1. Wskaźnik rentowności zostanie podwyższony z 1% na 2%, a jednocześnie zmieni się metodologia jego obliczania. Nie będą brane pod uwagę:
2. Zmianie ulegnie sposób wyliczenia minimalnego podatku dochodowego. Aktualnie danina ta wynosi 10% kwoty odpowiadającej 4% wartości przychodów innych niż z zysków kapitałowych oraz kosztów pasywnych (dotyczących m. in. finansowania dłużnego i usług niematerialnych). Projekt nie zakłada zmiany stawki podatku – nadal 10%. Jednak pojawią się dwie alternatywne metody, z których podatnik będzie mógł sobie wybrać bardziej korzystną. Podstawą w zależności od preferencji podatnika będzie albo 4% wartości przychodów, albo 2% przychodów oraz koszty pasywne
3. Minimalnemu CIT nie będą w ogóle podlegać m.in. spółki komunalne, podmioty medyczne, mali podatnicy, podmioty postawione w stan upadłości lub likwidacji oraz te, których rentowność w jednym z 3 ostatnich lat podatkowych była powyżej 2%.
Modyfikacje w zakresie CFC opierają się na 3 filarach:
Celem proponowanych rozwiązań jest wyeliminowanie wątpliwości zgłaszanych przez środowisko przedsiębiorców poprzez m.in.:
Nowe przepisy mają na celu złagodzenie obowiązującego od 1 stycznia 2019 roku mechanizmu poboru WHT poprzez:
W zakresie podatkowego ujęcia kosztów finansowania dłużnego Ministerstwo zamierza usunąć wątpliwości interpretacyjne zgłaszane przez podatników. Chodzi m.in. o wyraźne wskazanie, że wyłączona z kosztów podatkowych będzie kwota 3 mln zł lub 30 proc. EBITDA – w zależności od tego, która jest wyższa.
Ponadto przepisy o kosztach finansowania dłużnego nie będą stosowane:
Zmiany mają dotyczyć również spółek holdingowych – nowej instytucji, obowiązującej od 2022 roku. Przewidują m.in.:
Celem wszystkich tych zmian ma być umożliwienie korzystania ze zwolnień holdingowych większej niż dotychczas liczbie podmiotów.
Zmiany przewidziano także w przepisach o ryczałcie od dochodów spółek, zwanym potocznie estońskim CIT. Ustawodawca planuje m.in.:
Od czerwca 2022 roku właściciele nieruchomości komercyjnych z powrotem płacą podatek od przychodów z budynków. To skutek zniesienia od 16 maja 2022 roku stanu epidemii.
Zmieniona będzie też procedura zwrotu podatku od przychodów z budynków. Ustawodawca planuje doprecyzować, że podatek będzie zwracany bez konieczności wydawania decyzji, gdy kwota zwrotu nie będzie budzić wątpliwości.
Zmiany mają dotyczyć przepisów o bezpośrednich i pośrednich transakcjach rajowych:
1. Likwidacja domniemania rezydencji rzeczywistego właściciela w raju podatkowym
2. Nowe limity raportowania pośrednich transakcji rajowych:
3. Dodatkowo podkreślenie roli oświadczenia jako “wystarczającego dla weryfikacji obowiązku dokumentacyjnego”.
Mając na uwadze wszelkie ww. regulacje, które planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów, należy jednoznacznie wskazać, że podatnikom przyjdzie się zmierzyć z kolejnymi radykalnymi zmianami, które w znaczącym stopniu wpłyną na prowadzenie działalności gospodarczej. Będziemy Państwa na bieżąco informować o etapie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o CIT.
Bieżące doradztwo podatkowe | Deklaracje podatkowe i inne usługi związane z zapewnieniem zgodności z przepisami | Międzynarodowe planowanie podatkowe | Doradztwo w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych | Portal doradztwo online