UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
16 czerwca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem, stan zagrożenia epidemicznego COVID-19 został zniesiony z dniem 1 lipca 2023 r. Powyższe wpływa na odwieszenie terminów raportowania części schematów podatkowych (MDR). Nastąpi to 30 dnia od momentu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.
Dla przypomnienia, polskie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Obowiązek informacyjny w zakresie MDR w Polsce powstaje w stosunku do schematów:
W kontekście wspomnianego rozporządzenia szczegółowej analizie powinny zostać poddane te drugie – schematy krajowe. Podlegają one raportowaniu wyłącznie w sytuacji, gdy dotyczą tzw. kwalifikowanego korzystającego. Kryterium kwalifikowanego korzystającego jest spełnione, gdy przychody/koszty/aktywa podmiotu przekraczają równowartość 10 mln EUR lub wartość przedmiotu uzgodnienia nie przekracza 2,5 mln EUR.
Oznacza to, że obowiązek informacyjny nie powstaje, gdy nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego korzystającego i jednocześnie nie jest spełnione kryterium transgraniczne. Zatem, większość małych firm, jak również osoby fizyczne mogą uniknąć obowiązków raportowania.
Bieg terminów na raportowanie krajowych schematów podatkowych jest zawieszony do 30-go dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonego w związku z COVID-19, na mocy jednej z tzw. Tarcz Antykryzysowych. Stan zagrożenia został już odwołany w dniu 1 lipca 2023 r. na podstawie opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Zdrowia. Właśnie to rozporządzenie ma niebagatelne znaczenie dla obowiązków sprawozdawczych w kontekście schematów krajowych. Na jego mocy, w sierpniu 2023 roku wypadnie termin na zaraportowanie niezgłoszonych schematów za minione 3 lata – tyle bowiem trwał okres zawieszenia spowodowany pandemią.
Dlatego tak ważna jest szybka i skuteczna reakcja podatników oraz właściwe zidentyfikowanie i wypełnienie obowiązków MDR za okres pandemii.
Wszystkie podmioty, które mogą potencjalnie podlegać obowiązkowi składania informacji MDR w Polsce, powinny dokonać przeglądu swoich transakcji/uzgodnień za okres co najmniej 3 ostatnich lat.
Niedopełnienie obowiązków w zakresie raportowania MDR albo niedotrzymanie ustawowych terminów może skutkować wysokimi karami finansowymi, wynoszącymi od lipca 2023 r. nawet 34 560 000 PLN.
Źródła:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000111801.pdf
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 614)