UZYSKAJ BEZPŁATNY DOSTĘP DO
Otrzymuj nasze artykuły, opinie, porady, aktualności branżowe, aktualności ze stron lokalnych, ebooki, informacje o najnowszych wydarzeniach i jeszcze więcej, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.
Sprawdź sekcję Newsroom i zobacz co zawiera!
Prześlemy Ci tylko istotne informacje, które naszym zdaniem mogą Cię zainteresować i będziemy traktować Twoje dane osobowe zgodnie z naszą polityką prywatności i oświadczeniem RODO.
Nie możesz zasubskrybować? Wypróbuj tę stronę.
Accace Polska » Case study: Doradztwo prawne i regulacyjne dla sektora energetycznego
W drugiej połowie 2022 roku sektor energetyczny w Polsce stanął w obliczu nadzwyczajnych wyzwań legislacyjnych. W odpowiedzi na gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej, ustawodawca zapowiedział pilne wprowadzenie nowych regulacji. Przepisy wprowadzały mechanizm cen maksymalnych, system rekompensat oraz obowiązek przekazywania nadwyżkowych dochodów do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Złożoność i nieczytelność regulacji spowodowały wysoki poziom niepewności prawnej wśród przedsiębiorstw sektora energetycznego.
Naszą współpracę z klientem z sektora energetycznego rozpoczęliśmy jeszcze przed formalnym przyjęciem projektu ustawy, ze względu na bardzo krótki czas przewidziany na wdrożenie obowiązków po jej wejściu w życie. Celem współpracy było nie tylko zrozumienie i interpretacja projektowanych przepisów, ale przede wszystkim przełożenie ich na konkretne działania operacyjne, które klienci mogli wdrożyć w praktyce.
Z końcem kwietnia 2024 roku złożyliśmy w imieniu naszych klientów ostatnie sprawozdania końcowe wynikające z obowiązków nałożonych ustawą, domykając tym samym trwający od 2022 roku, wieloetapowy proces doradztwa regulacyjnego.
To zakończenie stanowi podsumowanie intensywnej współpracy, której efektem było nie tylko zapewnienie zgodności z dynamicznie zmieniającym się prawem, ale również realne wsparcie biznesu w czasie rynkowej i legislacyjnej niepewności.
Anna Muranowicz-Paździerska – adwokat, Senior Associate w kancelarii Accace Legal, z którą współpracuje od 2021 roku. Specjalizuje się w prawie energetycznym, w szczególności w doradztwie regulacyjnym dla zagranicznych podmiotów prowadzących działalność na polskim rynku energii.
Anna doradza w sprawach związanych z regulacjami sektora energetyczego, wspiera klientów w procesach koncesyjnych oraz w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Opracowuje opinie prawne, raporty oraz dokumentację regulacyjną, w tym związaną z obowiązkami licencyjnymi. Reprezentuje przedsiębiorstwa w postępowaniach przed Prezesem URE i na bieżąco doradza w kwestiach zgodności z przepisami. Monitoruje zmiany legislacyjne i ocenia ich wpływ na działalność operacyjną klientów.