Od 1 stycznia 2014 roku zostało wprowadzonych wiele zmian do ustawy o VAT, dlatego też warto zastanowić się, czy nie dotyczą one naszego przedsiębiorstwa, zanim rozpoczniemy ewidencję sprzedaży w nowym roku. Kolejną analizowaną transakcją będzie sprzedaż usług.
Rewolucyjną zmianą jest odejście w nowym roku kalendarzowym od koncepcji „faktury dnia siódmego”. Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Nie jest ta reguła w zasadniczy sposób inna, niż ta, która dotyczyła roku 2013, ale w praktyce będzie miała bardzo szerokie zastosowanie, właśnie ze względu na oderwanie tej daty od momentu wystawienia faktury.
Otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi w dalszym ciągu będzie rodziło powstanie obowiązku podatkowego. Dodatkowo ustawa o VAT określa umowne zasady uznania danej usługi za wykonaną:
-
- Usługę przyjmowaną częściowo uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części usługi, dla której to określono zapłatę (art. 19 a ust. 2 ustawy o VAT)
- Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
- Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
Dodatkowe informacje?
Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi omawianego zagadnienia, uprzejmie prosimy o kontakt.
Kontakt:
Agnieszka Wolańska
Accounting Supervisor Email: poland@accace.com Tel.: +48 223 132 950 Zastrzeżenie