Jak się zabezpieczyć przed ewentualną działalnością konkurencyjną wspólnika spółki z o.o.?
Przede wszystkim wspólnicy mogą zastrzec w umowie spółki, że wiąże ich (lub część z nich) obowiązek powstrzymania się od określonej działalności konkurencyjnej względem spółki. Umowa powinna wskazywać konsekwencje odszkodowawcze naruszenia takiego obowiązku wobec spółki lub wspólników. W praktyce oszacowanie szkody wyrządzonej spółce może nastręczać wiele trudności, w szczególności gdy szkoda polega na utracie przyszłych korzyści. Dlatego też skuteczniejsze może się okazać zastrzeżenie kar umownych na wypadek złamania zakazu konkurencji przez wspólnika.
Istnieje również możliwość wskazania w umowie spółki zdarzeń, które skutkować będą przymusowym umorzeniem udziałów nielojalnego wspólnika. Należy przy tym pamiętać, że wskazując w umowie spółki przesłanki przymusowego umorzenia udziałów, należy możliwie precyzyjnie je skonkretyzować. Należy eliminować wszelkie elementy uznaniowości w tym zakresie. Przykładowo zatem przesłankami przymusowego umorzenia może być skazanie prawomocnym wyrokiem za czyn nieuczciwej konkurencji wobec spółki, powołanie na członka zarządu spółki konkurencyjnej, czy objęcie udziałów w takich spółce.
Niezależnie od postanowień umowy, wspólnik może ponosić odpowiedzialność za czyn nieuczciwej konkurencji względem spółki. Czynem takim będzie m.in. wykorzystanie informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, które wspólnik uzyska sprawując nadzór nad działalnością spółki. Nie wykluczone jest również pociągnięcie wspólnika do odpowiedzialności za naruszenie obowiązku współdziałania w osiągnięciu celu, dla którego zostanie założone spółka.