Posiadam licencje na oprogramowanie komputerowe. Czy naruszenie zapisów umowy pociąga za sobą konsekwencje karne?
Naruszenie postanowień umowy licencyjnej stanowi przede wszystkim nienależyte wykonanie umowy, z którym wiąże się odpowiedzialność cywilna. Niemniej jednak działanie takie może pociągać za sobą również odpowiedzialność karną. Rozdział 14 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera katalog naruszeń skutkujących odpowiedzialnością karną sprawcy.
Rozpowszechnianie programu komputerowego wbrew warunkom licencji jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2. Przez rozpowszechnienie programu należy rozumieć jego publiczne udostępnienie, to jest udostępnienie dla potencjalnie nieograniczonego kręgu osób.
Przestępstwo stanowi także utrwalanie i zwielokrotnianie programu w celu jego późniejszego rozpowszechnienia wbrew postanowieniom licencji. Działanie to zagrożone jest takimi samymi karami, jak w przypadku bezprawnego rozpowszechnienia.
Innym działaniem zagrożonym odpowiedzialnością karną jest obrót nielegalnymi kopiami programu. Może on przybrać formę nabycia, pomocy zbycia, a także przyjęcia lub pomocy ukrycia nośnika, na którym utrwalony został program (na przykład płyta CD, pendrive itp.) Jest to odpowiednik klasycznego przestępstwa paserstwa. Nabycie nośnika należy rozumieć szeroko, także jako wejście w posiadanie nieodpłatnie, na przykład poprzez darowiznę. Pomocą w zbyciu będzie każde zachowanie umożliwiające lub usprawniające zbycie nośnika. Przyjęcie może polegać na odebraniu nośnika w celu przekazania go innej osobie, natomiast pomoc w ukryciu – na udostępnieniu powierzchni (magazynu, piwnicy), na której przechowywane będą nośniki. Obrót nielegalnymi kopiami zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 3.
Należy wskazać, że wszystkie z powyższych przestępstw posiadają swoje typy kwalifikowane, wpływające na zaostrzenie kary. Będzie to działanie w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz uczynienie z danego przestępstwa stałego źródła dochodu lub działalności przestępczej.
Jednocześnie należy wspomnieć, że uzyskanie bez zgody uprawnionego cudzego programu komputerowego w celu uzyskania korzyści majątkowej stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku, gdy osoba posiadająca licencję na korzystanie z danego programu bez upoważnienia licencjodawcy umożliwia uzyskanie tego programu osobie trzeciej może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za współsprawstwo bądź pomocnictwo w popełnieniu powyższego przestępstwa.